Diana Buzoianu propune mutarea ”Apele Române” din sediul închiriat cu 54.000 de euro pe lună într-o clădire a Romsilva

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, s-a întâlnit cu reprezentanții Administrației Naționale „Apele Române” și ai Regiei Naționale a Pădurilor – Romsilva pentru a identifica o soluție legată de sediile instituțiilor, care să oprească risipa din bani publici. Ea propune mutarea ”Apele Române” din sediul închiriat cu 54.000 de euro pe lună într-o clădire a Romsilva.

Ministrul Mediului cere transparenţă şi obiectivitate la numirea directorului general interimar la Romsilva

Ministra Mediului, Apelor şi Pădurilor, Diana Buzoianu, a trimis spre avizare de către Agenţia pentru Monitorizarea şi Evaluarea Performanţelor Întreprinderilor Publice (AMEPIP) contractul de mandat pentru numirea Consiliului de Administraţie de la Romsilva, solicitând respectarea legii cu transparenţă şi obiectivitate pentru numirea directorului general interimar al regiei.

Guvernul a alocat 17 mil. de lei pentru implementarea instalaţiilor de desalinizare în Târnăveni, Fântânele şi Suplac

Administraţia Naţională "Apele Române" (ANAR) a definitivat şi transmis analiza soluţiei tehnice pentru implementarea instalaţiilor de desalinizare în localităţile Târnăveni, Fântânele şi Suplac din judeţul Mureş, iar în urma acesteia, Guvernul României a alocat suma de aproximativ 17 milioane lei pentru aplicarea acestei tehnologii, se arată într-un comunicat de presă al Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor (MMAP).

Sancțiuni pentru hrănirea urșilor. Ministrul Mediului: Amenzile trebuie să fie crescute drastic

Autoritățile din județul Argeș organizează în fiecare zi patrule pe Transfăgărășan. Echipe de inspectori de la Garda de Mediu și agenți de poliție, încearcă să-i oprească pe turiști să se apropie de urși și să le dea de mâncare. Ministrul Mediului anunță că pregătește și cadrul legal pentru ca autoritățile să poată da amenzi pentru hrănirea animalelor.

Ultima Oră

Cele mai citite