ministerul energiei
Grupul austriac OMV a anunţat, joi, că producţia sa de hidrocarburi a crescut în trimestru patru al anului trecut, comparativ cu trimestrul precedent, adăugând că se aşteaptă ca taxa de solidaritate din Austria să aibă un impact negativ de aproximativ 150 milioane euro pentru anul 2022, a informat acţionarul majoritar de la OMV Petrom într-un comunicat de presă, citat de Agerpres.
Ministrul Energiei: 2022 a fost anul investiţiilor; rezultatele vor deveni vizibile în următorii 2 - 3 ani
Anul 2022 a fost unul plin de provocări, în care Guvernul a gestionat criza energetică şi a susţinut, în acelaşi timp, investiţiile, a scris, vineri, pe Facebook, ministrul Energiei, Virgil Popescu.
Ministrul Energiei: Guvernul canadian va sprijini şi finanţa retehnologizarea reactorului 1 şi construcţia reactoarelor 3 şi 4 de la Cernavodă
Guvernul canadian va sprijini şi finanţa retehnologizarea reactorului 1 şi construcţia reactoarelor 3 şi 4 de la Cernavodă, a scris, joi, pe pagina de Facebook, ministrul Energiei, Virgil Popescu.
Virgil Popescu, despre preţul carburanţilor: Se estimează o scădere a consumului de petrol. E clar că preţul nu va mai creşte şi va urma un trend descendent. Importăm motorină, inclusiv din Rusia
Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a declarat că se fereşte să facă p predicţie, dar că s-a observat o scădere a cererii de petrol, astfel că acest lucru ar duce la o scădere a preţului la combustibili.
Gradul de umplere a depozitelor de gaze naturale a trecut de 50%. România are șanse ca în iarnă să fie independentă energetic, chiar și într-o lună geroasă
România grăbește ritmul de înmagazinare a gazelor pentru iarnă, în condițiile în care importurile nu vor mai fi o sursă sigură. Gradul de umplere a depozitelor a trecut de 50%, iar unii experți în domeniu susțin că în sezonul rece țara noastră chiar ar putea să-și asigure consumul intern 100% din surse proprii, cu ajutorul gazelor din Marea Neagră.
Minele de cărbune vor fi închise până în 2032
Aceasta este decizia guvernului, transpusă într-o ordonanță de urgență. Minele de cărbune vor fi închise astfel treptat până în 2032. Deocamdată, mai avem nevoie de cărbune. Ministrul Energiei vorbește chiar despre investiții la Complexul Energetic Oltenia, pentru creșterea capacității de producere a energiei electrice, dar și pentru a avea o plasă de siguranță în situație de criză energetică.
Ministerul Energiei a lansat schema de ajutor de stat pentru producţia de hidrogen verde
Ministerul Energiei a lansat miercuri schema de ajutor de stat având ca obiectiv sprijinirea investiţiilor în construirea de capacităţi pentru producţia de hidrogen verde în instalaţii de electroliză, potrivit unui comunicat remis AGERPRES.
Sistemul național a preluat primii metri cubi de gaze naturale din Marea Neagră. Cinci sonde asigură producția: una la zăcământul Doina și 4 la zăcământul Ana
România a început extracția gazelor din Marea Neagră. În satul Vadu, unde a fost construită stația de tratare, sistemul național a preluat primii metri cubi. Premierul Nicolae Ciucă a indicat că România îşi va asigura astfel 90% din consumul de gaze din producţie internă.
11 companii din 4 țări s-au interesat de cumpărarea termocentralei Mintia
Un număr de 11 companii din 4 ţări şi-au manifestat interesul pentru cumpărarea Termocentralei Mintia, în condițiile în care producătorul de electricitate urmează să fie scos la vânzare, prin licitaţie publică, pe 15 iulie, la un preţ de 91,23 milioane euro.

