Criza de la Complexul Energetic Oltenia s-a încheiat. Unii dintre mineri au renunțat la grevă

Criza de la Complexul Energetic Oltenia s-a încheiat, iar muncitorii au început să revină la lucru. De la sfârșitul săptămânii trecute, aceștia au refuzat să intre în subteran și au făcut chiar și greva foamei. Oamenii au cerut salarii mai mari și condiții mai bune de lucru. Conducerea le-a oferit o creștere de 24% și tichete de vacanță. Sistarea activității ar fi putut pune în pericol sistemul energetic national în plină iarnă.

Gerul a urcat consumul de energie la niveluri record: 72,4 milioane de metri cubi pe zi. Petcu: Estimăm și în această noapte același vârf

Gerul a urcat consumul de energie la niveluri record. La gaze s-a atins deja un prag istoric pentru ultimii 27 de ani, respectiv 72,4 milioane de metri cubi pe zi, iar pentru marți se estimează niveluri similare, a declarat, marți, ministrul Energiei, Toma Petcu, la finalul comandamentului energetic de iarnă. Iar energia consumată în aceste zile este mai scumpă decât cea produsă în perioadele obişnuite, pentru că centralele au trecut  pe cărbune si păcură.

Ultima Oră

Cele mai citite