De la 1 iulie, veniturile militarilor ar putea creşte substanţial. Ordonanţa inițiată de ministrul Apărării așteaptă acum unda verde de la guvern. Banii ar putea veni din economii, dar și din redistribuirea unor fonduri. Soldaţii şi gradaţii profesionişti care, potrivit ministrului Apărării, au un salariu mediu de 2.300 de lei, vor primi bani pentru chirie, iar diurna se va dubla.
Astăzi, în jurul orei 04.30, asupra versiunii în limba engleză a paginii de internet a Ministerului Apărării Naționale, english.mapn.ro, s-a declanșat un atac cibernetic de tip distributed denial of service (DDOS), informează instituția.
Activitățile de zbor cu aeronavele MiG-21 LanceR din dotarea Forțelor Aeriene Române au fost reluate începând de luni, 23 mai, pentru o perioadă de aproximativ un an, transmite Ministerul Apărării Naționale. În același timp, MApN a transmis că se accelerează procedurile pentru constituirea a încă două escadrile de F-16 din Norvegia și că încep demersurile pentru înzestrarea cu F-35.
Grupul de Luptă al NATO (Battle Group Forward Presence - BGFP) din România se constituie, începând cu luna mai, prin transformarea elementelor multinaționale aliate din cadrul Forței de Răspuns a NATO, dislocate în țara noastră, a transmis Ministerul Apărării Naționale.
Mai multe exerciţii multinaţionale ale Forţelor pentru Operaţii Speciale se vor desfăşura în România până pe 13 mai, a anunţat astăzi Ministerul Apărării Naţionale.
Avioanele MiG-21 LanceR ale României rămân la sol. De teamă că ar putea fi implicate în noi accidente sau incidente, șeful Statului Major al Apărării a decis ca, începând de astăzi, să se suspende zborurile cu acest tip de aeronave cu care Forțele Aeriene execută misiuni ale Serviciului de Luptă și Poliție Aeriană.
Grupul de luptă al NATO se va instala în România începând de luna viitoare. Este termenul avansat de ministrul Apărării Naţionale. Vasile Dîncu spune că baza militară de la Cincu e locul ideal pentru acest grup. Deja, locuitorii comunei braşovene aşteaptă cu nerăbdare venirea celor o mie de militari străini şi spun că le vor pregăti mâncăruri tradiţionale.
În apropiere de Timişoara, la 800 de kilometri distanţă de mare, se fabrică mini-submarine! Acestea pot avea torpile, precum marile submarine, dar echipajul este de cel mult 15 persoane. Navele sunt livrate în special Marinei italiene, dar Ministerul Apărării Naţionale vrea să cumpere în următorii ani mini-submarinele care pot securiza zona Mării Negre. O echipă TVR a filmat în exclusivitate în fabrica în care sunt construite aceste nave.
Programul de cumpărare a 4 corvete pentru Forţele Navale Române e aproape să ajungă la o soluţie. Licitaţia a fost câştigată în 2019 de o asociere a unei companii a Statului francez cu Şantierul Naval Constanţa, dar nici până astăzi contractul nu a fost semnat. Ministrul Apărării vrea ca până săptămâna viitoare să se ia o decizie.