Ministerul Apărării Naţionale
Ultimii cai ai Vânătorilor de Munte din Europa se află în România. Pot fi găsiţi pe cele mai înalte creste ale Carpaţilor Orientali, între Moldova şi Transilvania, acolo unde nici măcar elicopterele nu pot ajunge. Sunt 100 de cai ai Brigăzii 61 Vânători de Munte, aflaţi zilele acestea în cel mai amplu exerciţiu din ultimii zece ani. Un reportaj în EXCLUSIVITATE al Ştirilor TVR.
Jens Stoltenberg: Felicit România pentru efortul major de a creşte bugetul Apărării la 2% din PIB în 2017
Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a felicitat România pentru "eforturile majore" de a crește bugetul pentru apărare la 2% din PIB în acest an. Într-o declaraţie transmisă Ştirilor TVR de serviciul de presă al NATO, Stoltenberg a subliniat că ţara noastră este un exemplu de urmat pentru ceilalţi aliaţi şi dă dovadă de leadership prin găzduirea unei brigăzi multinaţionale.
O femeie la comandă, premieră în Armată. Detaşamentul condus de locotenentul Mirela Ivaşcu şi-a încheiat misiunea în Afganistan
Primul detaşament comandat de o femeie, locotenent Mirela Ivaşcu, s-a întors dintr-o misiune în Afganistan. Ceremonia de repatriere a avut loc, marţi dimineaţă, la sediul Batalionului 265 Poliţie Militară „Tudor Vladimirescu", din Bucureşti. Evenimentul era planificat iniţial pentru joia trecută, dar a fost amânat din cauza vremii nefavorabile.
Arsenal militar american în România. Comandantul Batalionului 1 „Vulturii luptători": "Orice s-ar întâmpla, suntem gata să răspundem"
Un arsenal militar impresionant al armatei americane a sosit la Baza militară de la Mihail Kogalniceanu! Este doar o parte din echipamentul celor 500 de militari americani din Batalionul 1 „Vulturii luptători" care se vor antrena în România în următoarele nouă luni.
Armata a ieşit pe străzi... la deszăpezire. Ministerul Apărării invită românii la un "selfie în spirit civic"
"Voi cum staţi cu aleile dintre blocuri? Aţi dat o mână de ajutor vecinului, românului aflat în nevoie? Vă aşteptăm cu un selfie...în spirit civic! Împreună scoatem România de sub nămeţi!". Este invitaţia Ministerului Apărării Naţionale adresată tuturor românilor, până în 24 ianuarie.

