mineri prinși în subteran
Luptă contra-cronometru pentru salvarea celor trei mineri rămași în subteran după prăbușirea galeriei de la Lupeni. După 15 ore de căutări, doar doi au fost scoși la suprafață în viață, iar unul dintre ei, aflat în stare gravă, a fost dus cu un elicopter la Spitalul Floreasca din Capitală. Cel de-al treilea a fost găsit mort.
Un miner a murit și doi sunt răniți după ce o galerie s-a surpat la Mina Lupeni. Operațiune dramatică de salvare
Trei mineri au fost prinși în subteran la Lupeni, după ce o galerie s-a surpat. Surparea s-a produs la aproximativ 500 de metri adâncime. Operațiunea de salvare a fost una de amploare. Ministrul Energiei, Toma Petcu, s-a deplasat joi seara la mina Lupeni.

