Kogălniceanu devine cea mai mare bază NATO din Europa

România ar putea avea, în 2040, cea mai mare bază militară care găzduieşte americani, din toată Europa. La Mihail Kogalniceanu au fost demarate lucrările de extindere a complexului militar care se va intinde pe câteva mii de hectare. Acolo vor putea locui mii de militari americani alături de familiile lor. Statul român va investi în acest proiect aproape 2,5 miliarde de euro.

Ciucă: România nu a beneficiat niciodată de garanţii de securitate mai puternice

România nu a beneficiat niciodată de garanţii de securitate mai puternice, mai consolidate decât cele din prezent, a declarat, vineri, preşedintele Senatului, liderul PNL Nicolae Ciucă, care a menţionat, însă, este nevoie de actualizarea legii privind pregătirea teritoriului pentru apărare, la condiţiile actuale.

Peste 100 de mii de oameni, un record al ultimilor ani, au asistat la parada de Ziua Națională din București. Au defilat militari români și străini, tehnică de luptă, avioane şi elicoptere

De la oficialități, la copii și până la bucovineni veniți din Rădăuți, cu toții s-au bucurat de un adevărat spectacol cu avioane, tehnică de luptă, militari dar și de vremea frumoasă la parada de 1 Decembrie. Peste 2.000 de militari români și străini, 150 de mijloace tehnice, inclusiv avioane F-16 au defilat în zona Arcului de Triumf la tradiționala Parada de 1 Decembrie de la București.

Imagini șocante din tranșeele de la Avdiivka. Militari răniți și îngrijiți în tranșee, sub vuietul proiectilelor

Lupte dramatice de tranșee continuă pe frontul din Ucraina. Cineastul Oleg Sentsov, fost deținut politic în Rusia, iar acum comandant al unui pluton ucrainean, a filmat o bătălie purtată de camarazii săi la Avdiivka. Filmarea de peste 30 de minute surprinde momente greu de privit, cu militari răniți și îngrijiți pe loc în tranșee, sub vuietul proiectilelor, până la momentul evacuării. Atenție, imaginile vă pot afecta emoțional! 

Ultima Oră

Cele mai citite