Viorica Dăncilă a demisionat din funcția de președinte al Partidului Social Democrat: "Nu este un moment de slăbiciune, este un moment de demnitate". Marcel Ciolacu, președinte interimar

După o ședință de aproape 6 ore deosebit de tensionată, Viorica Dăncilă a decis să demisioneze din funcția de președinte al Partidului Social Democrat. Potrivit surselor politice, a fost un CEx presărat cu vorbe grele, cu lacrimi, cu cereri de depunere a demisiilor, soldat în cele din urmă cu demisia la cel mai înalt nivel - cea a Vioricăi Dăncilă. Marcel Ciolacu preia astfel interimar funcția de președinte, până la organizarea unui congres. Acesta va avea loc, cel mai probabil, în luna februarie.

Mihai Fifor, la TVR, după rezultatele exit poll: "Evident că nu te poți mulțumi cu așa ceva, pentru că noi n-am jucat la un scor să zicem 'călduț' (...) Poate că am fi avut nevoie de un pic mai mult timp"

Secretarul general al Partidului Social Democrat, Mihai Fifor, a subliniat duminică seara, la TVR, că formațiunea sa nu se poate mulțumi cu scorul reliefat de exit poll-uri, pentru că nu a "jucat" pentru un scor "călduț", ci pentru câștigarea alegerilor. Fifor a admis totodată că PSD ar fi avut nevoie de mai mult timp ca să poată recupera voturile pierdute la europarlamentare.

Ultima Oră

Cele mai citite