România, poartă de intrare în UE pentru refugiaţi. În centrele din Timișoara sunt tot mai mulți afgani

România devine noua poartă de intrare în Uniunea Europeană pentru refugiații din Afganistan. Din cauza supravegherii sporite la granițele Ungariei și Croației, ruta celor care își părăsesc țara de frica talibanilor s-a schimbat. Numai în prima jumătate a anului, numărul migranților ilegali prinși în timp ce încercau să treacă frontiera a crescut cu 200 la sută față de aceeași perioadă din 2020.

"Nu pot să mă întorc în Afganistan, pentru că acolo nu e bine". Asaltul migranţilor la hotarele României. Polițiștii de frontieră fac față cu greu situației

Problema migranţilor devine din ce în ce mai presantă şi pentru România. Poliţiştii de frontieră se plâng de faptul că fac faţă cu greu asalturilor de la frontiera cu Serbia. Ei spun că s-ar fi ajuns în situaţia în care alungă migranţii peste graniţă. Totul pentru a dejuca planurile călăuzelor care îi învaţă pe migranţi să ceara statutul de refugiat.

Un grup de migranți, prins de polițiștii de frontieră, pe plaja Corbu. Ambarcațiunea fugarilor a eșuat

Un pescador cu 87 de migranţi a ajuns, duminică, pe plajele din apropierea Portului Midia. Ambarcaţiunea a fost însă depistată de poliţiştii Gărzii de Coastă Constanţa, în largul Mării Negre, dar nu s-a suspus somaţiilor. Odată ajunşi la țărm, migranţii au coborât şi doi dintre ei au reuşit să fugă. Unul a fost prins după câteva ore şi sunt suspiciuni că ar putea fi chiar călăuza grupului. Detalii despre acest caz de la Ana Maria Stancu.

Ultima Oră

Cele mai citite