Protest controversat împotriva migranţilor, la Bucureşti
Tensiuni înaintea protestului organizat de Noua Dreaptă în Capitală. Organizatorii sunt nemulțumiți de inițiativa Primăriei Generale de a avea o strategie pentru integrarea migranților care lucrează în țara noastră. Dar protestul este organizat și la doar câteva zile după incidentele violente în care victime au fost doi lucrători asiatici. Institutul Elie Wiesel cere anularea autorizației pentru protest, dar organizatorii își cer dreptul la liberă exprimare.
Protestul organizaţiei Noua Dreaptă a fost programat în contextul în care Primăria Capitalei a anunţat că vrea să aibă o strategie pentru migranții care vin să lucreze la noi.
Dar manifestarea ar urma să aibă loc şi la doar câteva zile după două incidente violente: un livrator asiatic a fost agresat la București, iar un muncitor străin a ajuns în comă, după ce a fost bătut violent în Cluj-Napoca.
Constantin Nechita, preşedintele filialei Noua Dreaptă Bucureşti: Noi am depus notificarea la primărie înainte să se întâmple aceste atacuri cu care nu suntem de acord cu violența. Există foarte mulți români plecați, undeva la 6 milioane, pentru care nu se fac strategii de reincluziune în țară. Avem zone care s-au depopulat prin plecarea oamenilor la muncă, de ce nu se fac acolo astfel de proiecte de incluziune.
Iniţiativa despre incluziunea migranţilor este încă în lucru şi nu va apărea în viitorul apropiat.
În acest context, Institutul pentru Studierea Holocaustului “Elie Wiesel” a cerut Primăriei Generale să retragă decizia în care a aprobat protestul.
Alexandru Florian, Director general, Institutul pentru Studierea Holocaustului: Un eveniment care tinde să promoveze ura față de o anumită categorie de populație, e vorba de populația asiatică. În baza legislației ar trebui să fie interzisă. Și dacă avem în vedere acest mesaj incitator și agresiv, cred că există timp pentru comisiile primăriei să reanalizeze acest dosar.
Antonio Amuza, sociolog: Suntem martori așadar a unei lupte identitatre în societatea românească. Pe de o parte sunt valorile europene democratice, cele la care aspirăm cu toții, inclusiv dorința de a putea și libertatea de a protesta, pe altă parte vine o dezbatere mai degrabă etică de morală în ce măsură conținutul unui astfel de protest mai este sau nu congruent cu valorile europene.
Primăria Capitalei a transmis că organizatorii au precizat că la protest vor participa aproximativ 20 de persoane. În plus, aminteşte că instigarea la ură, discriminare sau violență este sancționată de lege, iar responsabilitatea pentru declarațiile și acțiunile din timpul manifestației aparține integral organizatorilor și participanților.

