Amenzi drastice pentru apelurile false la 112. Guvernul vrea să implementeze un sistem pentru localizarea mai precisă a celor care sună la 112 și pedepse mai mari pentru fapte grave

După mai multe săptămâni de dezbateri și întâlniri în comisia specială coordonată de Raed Arafat, Guvernul a adoptat mai multe măsuri privind sistemul de urgență 112. Datele pe care le vor avea operatorii care dialoghează cu cei care le cer ajutorul vor fi mult mai precise. Iar cei care fac glume vor plăti amenzi până la 5 mii de lei. În ședința Executivului s-a discutat și despre un act normativ privind descurajarea criminalității. Pedepsele pentru omor calificat, viol sau răpire ar urma să crească.

Alertă falsă la 112: "Sunt sechestrată!" O adolescentă de 16 ani a pus pe jar zeci de poliţişti şi jandarmi, după care a recunoscut că a fost o farsă

O alertă falsă a mobilizat aseară zeci de poliţişti şi jandarmi timp de peste 8 ore în Capitală. O adolescentă a anunţat la 112 că este sechestrată într-un apartament din cartierul Drumul Taberei. A sunat de 13 ori la numărul de urgenţă. Abia spre dimineaţă, poliţiştii au reuşit să o găsească pe tânără. Iar aceasta a recunoscut că totul a fost o farsă.

Cartele de telefon, doar cu buletinul. Inițiativa, necesară pentru eficientizarea Sistemului 112, contestată

Încă o schimbare de legislație pregătită după cazul din Caracal e legată de funcționarea Sistemului de urgență 112 și stârnește controverse. Mai multe ONG-uri reclamă încălcarea dreptului la viață privată dacă vom fi obligați să prezentăm buletinul pentru a cumpăra o cartelă de telefon. Autoritățile spun însă că e o măsură necesară pentru a descuraja apelurile false la 112, deloc puține.

Ultima Oră

Cele mai citite