medicina veterinară
Bărbatul rănit în urma exploziei din București este în stare critică la Spitalul Universitar. Pacientul are arsuri pe 90% din suprafaţa corpului iar starea lui este critică ceea ce nu-i permite transferul a declarat Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea.
Explozie la o fabrică din Capitală. O persoană a murit și trei au fost rănite, dintre care un bărbat are arsuri pe 90% din suprafața corporală
O femeie a murit și alte trei persoane au fost rănite, vineri dimineață, după ce un utilaj a explodat la o fabrică de prefabricate de pe bulevardul Preciziei din Capitală.
Poliţia pusă pe jar de un apel la 112 care anunţa un posibil sinucigaş în Lacul Morii
Autorităţile din Capitală au fost puse pe jar, aseară, de un apel la 112, prin care erau anunţate că pe malul Lacului Morii au fost găsite hainele unui bărbat, care este posibil să se fi sinucis.
Amenzi drastice pentru apelurile false la 112. Guvernul vrea să implementeze un sistem pentru localizarea mai precisă a celor care sună la 112 și pedepse mai mari pentru fapte grave
După mai multe săptămâni de dezbateri și întâlniri în comisia specială coordonată de Raed Arafat, Guvernul a adoptat mai multe măsuri privind sistemul de urgență 112. Datele pe care le vor avea operatorii care dialoghează cu cei care le cer ajutorul vor fi mult mai precise. Iar cei care fac glume vor plăti amenzi până la 5 mii de lei. În ședința Executivului s-a discutat și despre un act normativ privind descurajarea criminalității. Pedepsele pentru omor calificat, viol sau răpire ar urma să crească.
Un pacient internat în spital, la Botoșani, a sunat la 112 să reclame că s-a plictisit
Un pacient internat la un spital din Botoșani a sunat la 112 pentru a reclama că s-a plictisit, iar un alt bărbat a apelat numărul unic de urgență și a spus că e o bombă pe stadion, deoarece nu a fost lăsat la meci. O femeie care băuse a sunat și ea la 112 spunând că cineva vrea să o omoare.
112 devine o glumă pentru copii. A crescut numărul apelurilor false care anunţă răpiri
Tot mai mulţi oameni sună la 112 şi anunţă că au fost răpiţi, însă apelurile lor se dovedesc ulterior că sunt false.
Alertă falsă la 112: "Sunt sechestrată!" O adolescentă de 16 ani a pus pe jar zeci de poliţişti şi jandarmi, după care a recunoscut că a fost o farsă
O alertă falsă a mobilizat aseară zeci de poliţişti şi jandarmi timp de peste 8 ore în Capitală. O adolescentă a anunţat la 112 că este sechestrată într-un apartament din cartierul Drumul Taberei. A sunat de 13 ori la numărul de urgenţă. Abia spre dimineaţă, poliţiştii au reuşit să o găsească pe tânără. Iar aceasta a recunoscut că totul a fost o farsă.
Cartele de telefon, doar cu buletinul. Inițiativa, necesară pentru eficientizarea Sistemului 112, contestată
Încă o schimbare de legislație pregătită după cazul din Caracal e legată de funcționarea Sistemului de urgență 112 și stârnește controverse. Mai multe ONG-uri reclamă încălcarea dreptului la viață privată dacă vom fi obligați să prezentăm buletinul pentru a cumpăra o cartelă de telefon. Autoritățile spun însă că e o măsură necesară pentru a descuraja apelurile false la 112, deloc puține.
Nouă spitale din București vor asigura asistența medicală de urgență în zilele de 15-16 august
Nouă spitale de urgenţă şi Serviciul de Ambulanţă al Capitalei vor asigura asistenţa medicală de urgenţă în zilele de 15 şi 16 august, în minivacanța de Sfânta Maria.

