Mașinile omologate în Europa după 31 martie vor suna singure la 112

Echipajele medicale de urgență vor acorda mai rapid primul ajutor victimelor accidentelor auto. Toate modelele noi de mașini, omologate în Europa după 31 martie, vor avea echipamente care apelează singure sistemul de alertă 112. Astfel, vor fi salvate mai multe vieți, mai ales în România, unde numărul șoferilor care mor în accidente este dublu decât media europeană.

În fiecare minut, sute de români sună la 112. Fiecare apel nejustificat pune în pericol oameni a căror viață chiar depinde de o ambulanță

Bucureștenii s-au obișnuit să sune la 112 chiar dacă nu au o urgență, mai ales atunci când e urât afară. Medicii atrag atenția că fiecare apel nejustificat pune în pericol oameni a căror viață chiar depinde de o ambulanță. La serviciul din Capitală au fost chemați de acasă ambulanţieri, asistente şi medici, pentru a face faţă numărului mare de solicitări.

Ultima Oră

Cele mai citite