Brașov: Farmaciștii au organizat campanii de colectare a medicamentelor expirate

Unde aruncăm medicamentele expirate fără să poluăm apa sau solul. Legea spune că la farmacii. În realitate, sunt puține unități care le acceptă. În aceste condiții, farmaciștii din Brașov au desfășurat o campanie de strângere a medicamentelor expirate de la populație, după modelul colectării deșeurilor electrice și electronice.

Medicamentele expirate, deșeuri periculoase care nu trebuie aruncate la gunoi

Medicamentele care expiră se transformă în otravă în casele românilor. Pot ajunge pe mâna copiilor sau, dacă sunt administrate după ce au expirat, fac mai mult rău. În unele cazuri provoacă chiar decesul. Puţini ştiu însă că avem o lege care reglementează ce se întâmplă în astfel de cazuri. Nu aruncăm medicamente la gunoi, ci le predăm farmacistului. Dacă găsim unul care ştie legea. Demonstraţia, într-un material în exclusivitate realizat cu camera ascunsă.

Ultima Oră

Cele mai citite