Angajaţii de la ANAF au protestat pentru a zecea zi consecutiv

Angajaţii de la Administraţia Finanţelor Publice (AJFP) Olt au protestat spontan vineri, pentru a zecea zi la rând, nemulţumiţi atât de măsurile de austeritate luate de Guvern, cât şi de cele propuse pentru lunile următoare, potrivit liderului sindical al Sindfisc Olt, Dan Dumitraşcu.

EXCLUSIV Ministrul Economiei, despre șefii companiilor de stat: Cei care nu îndeplinesc noile criterii vor pleca acasă

Șefii companiilor de stat au salarii de 50.000 de lei pe lună, dar criteriile de performanță sunt minime – e suficient să fie prezenți 8 ore pe zi la serviciu. Este declarația ministrului Economiei, Radu Miruță, în exclusivitate la emisiunea Culoarele Puterii, la TVR Info. Acesta recunoaște că managerii sunt greu de dat afară, pentru că sunt protejați politic.

Proteste în educație și sănătate, în timp ce Guvernul își asumă răspunderea pentru măsurile de austeritate

Săptămâna începe cu proteste masive în mai multe sectoare. Angajații din educație și sistemul sanitar ies în stradă chiar mâine, când Guvernul își asumă răspunderea în Parlament pentru măsurile de austeritate. Profesorii sunt nemulţumiţi de creşterea normei didactice, limitarea plaților cu ora pentru activitatea de predare şi reducerea numărului de posturi de directori. În jur de 10% din pozițiile de conducere ar urma să dispară.

Nazare: Suntem în deficit excesiv; trebuie să muncim să ieşim din el. David: Nu disponibilizăm

După ce premierul a anunţat pachetul fiscal, viceprim-ministrul Tanczos Barna, ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, ministrul Sănătății, Alexandru-Florin Rogobete, ministrul Educației, Daniel-Ovidiu David și ministrul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Petre-Florin Manole, au susținut o conferință de presă la Palatul Victoriei.

Ultima Oră

Cele mai citite