Executivul ar lua în calcul să-i trimită pe angajații de la stat în concediu fără plată, câteva zile, în fiecare lună
Dacă va fi adoptată de guvern, o astfel de măsură a duce la scăderea drastică a veniturilor bugetarilor, cu cel puţin 25%, spun experții consultați de Știrile TVR.
Trimiterea bugetarilor în concediu fără plată câteva zile pe lună este, potrivit unor informații obținute pe surse, una dintre măsurile analizate de Guvernul Bolojan pentru reducerea cheltuielilor statului. Acestea însumau 320 de miliarde de lei în luna mai și sunt cu 25% mai mari decât în aceeaşi perioadă a anului trecut. Oficial, măsura nu este confirmată de guvernanți, dar unii lideri sindicali au auzit despre o astfel de variantă.
Bogdan Hossu, liderul sindicatului Cartel Alfa: Din punct de vedere tehnic, asta nu arată decât o anumită disperare şi nu va conduce decât la disfuncţionalităţi majore, suplimentare, datorită faptului că în anumite sectoare de activitate întreruperea timpului de lucru nu înseamnă decât pasarea disfuncţionalităţii în general către cetăţeanul de rând.
Economiștii spun că ar fi o reducere mascată a salariilor.
Victor Giosan – economist: Statul face economii la salariul net. Nu este o soluţie de dorit, pentru că înseamnă reducerea salariului net cu 20-25%, ceea ce ne-ar întoarce într-un fel la soluţii practicate în perioada 2010-2011.
Măsura nu ar fi o noutate pentru România. A mai fost aplicată şi de Guvernul Boc, în 2009. Statul le-a impus angajaţilor săi un concediu fără plată timp de 10 zile. Atunci măsura s-a aplicat o singură lună. Şi cum există un precedent, concediul fără plată al bugetarilor nu va putea fi atacat la Curtea Constituţională şi nici măcar la CEDO, spun avocații.
Marius Stanciu – avocat fiscalitate: Atunci când trimiţi oamenii în concediu fără plată, contractul de muncă este suspendat şi nu se consideră vechime de muncă şi nici contribuţie la pensie. Vor trebui să facă anumite modificări în aşa fel încât oamenii aceştia, care stau în concediu fără plată, totuşi să le fie considerată perioada asta vechime în muncă şi cumva contribuţie la fondul de pensie, pentru că altfel este mai dezavantajos decât dacă le-ai tăia salariul cu 25%.
Măsura va trebui să treacă prin Parlament.
Unul din 5 angajaţi de la noi din ţară este bugetar. Cei mai mulţi, respectiv un sfert, lucrează în învăţământ. 10% dintre bugetari sunt poliţişti, pompieri sau lucrează în armată, mai exact sunt angajaţi ai Ministerului Afacerilor Interne şi ai Ministerului Apărării Naţionale.
În luna mai a acestui an, cheltuielile statului cu salariile angajaţilor au sărit de 71 miliarde lei.

