Cu "amestecător" și felinare cu petrol. Primul vehicul înmatriculat în București, expus în holul central al Muzeului Național de Istorie a României

Muzeul Național de Istorie a României deține unul dintre cele mai vechi automobile existente în România: F. N. Herstal, fabricat în anul 1900, în Belgia. Produs la Fabrique Nationale d`Armes de Guerre, a fost primul vehicul înmatriculat în București, la începutul secolului trecut. Avea numărul 1B, iar proprietarul său a fost Bassil Gheorghe Assan, fiul industriașului care a construit în București prima moară acționată de un motor cu aburi. Automobilul este expus în Holul Central al Muzeului Național de Istorie a României.

Dacia Spring va fi disponibilă pentru publicul larg din septembrie 2021

Dacia Spring a fost prezentată drept cea de-a treia revoluție după Logan și Duster. Va fi cea mai accesibilă mașină 100% electrică din Europa, spun reprezentanții Dacia. Prețul nu a fost comunicat încă pentru piața românească, dar în Ungaria primele rezervări s-au făcut deja la puțin peste 17.000 de euro.

Pandemia a schimbat opţiunile consumatorilor pentru mijloacele de mobilitate. Mașina personală redevine opțiunea principală

Restricţiile impuse de pandemia COVID-19 au schimbat opţiunile consumatorilor pentru mijloacele de mobilitate, majoritatea alegând să-şi folosească propria maşină în locul transportului public sau al platformelor de mobilitate, arată raportul global Digital Auto Report 2020, realizat de Strategy&, departamentul de strategie globală din reţeaua PwC.

Ultima Oră

Cele mai citite