Marinarii salvați după scufundarea în Marea Neagră a cargoului Volgo Balt, transportați la spital. Fregata Regina Maria continuă operațiunea de căutare a celor două persoane dispărute

Marinarii salvaţi după ce cargoul Volgo Balt 179 s-a scufundat în Marea Neagră au fost aduşi vineri dimineaţă în dana pentru pasageri din portul Constanţa. Mai multe echipaje SMURD şi ale Serviciului de Ambulanţă Judeţean au fost trimise în port. Cadrele medicale au verificat starea de sănătate a marinarilor și i-au testat pentru noul coronavirus. Ei au fost transportați la Spitalul Județean. Două persoane sunt în continuare căutate în valurile mării.

Președintele Klaus Iohannis, convorbire prin telefon cu secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, despre summitul din acest an. Va fi prima reuniune la care va participa și președintele SUA, Joe Biden

Președintele Klaus Iohannis a avut astăzi o convorbire telefonică cu secretarul general al Alianței Nord-Atlantice, Jens Stoltenberg, pentru pregătirea Summitului NATO din acest an și în contextul procesului de reflecție privind viitorul NATO (NATO 2030), informează Palatul Cotroceni.

Peste 700 de militari participă la exercițiul Poseidon 21 din Marea Neagră. Sunt implicate forțe din România, Statele Unite ale Americii, Bulgaria, Franţa, Grecia, Spania şi Turcia

Forţele Navale Române organizează în perioada 26 februarie - 6 martie aplicaţia "Poseidon 21", primul exerciţiu multinaţional întrunit din anul 2021, la care participă peste 700 de militari români şi străini. Vor fi utilizate 13 nave militare, 9 aparate de zbor, o autospecială de intervenţie pirotehnică şi un robot subacvatic telecomandat.

Ultima Oră

Cele mai citite