„Jocurile foamei” la Odesa. Cum a devenit Marea Neagră epicentrul unei iminente tragedii globale

Atunci când stai sub baldachin la Mamaia și-ți faci stocul de selfie-uri pentru Instagram, probabilitatea de-a te gândi că linia marină de la orizont, incertă ca într-o stampă japoneză, marchează epicentrul unei uriașe crize alimentare, cea mai mare de după al Doilea Război Mondial, este aproape zero. Și totuși, în ciuda feeriei turistice, Marea Neagră înglobează acum tocmai această realitate sinistră.

Forțele pentru operații speciale, demonstrație spectaculoasă în Marea Neagră. Exercițiu coordonat de Comandamentul Statelor Unite pentru Operaţii Speciale în Europa

Demonstraţie de profesionalism făcută de Forţele pentru operații speciale în Marea Neagră. Soldații români alături de cei din ţările aliate au executat un exercițiu coordonat de Comandamentul Statelor Unite pentru Operaţii Speciale în Europa. La aplicație au luat parte militari din Marea Britanie, SUA, Turcia și Ungaria.

"Astăzi propunem interzicerea totală a petrolului rusesc în Europa". Piețele internaționale, pe jar după anunțul făcut de președinta Comisiei Europene. Prețul la pompă, majorat cu cel puțin 4 bani

Uniunea Europeana va impune embargo asupra petrolului din Rusia. Măsura ar urma să fie instituită treptat, până la finalul anului. Anunțul făcut de șefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a dus la creșterea imediată a preţului ţiţeiului cu aproape 3 procente, la peste 105 dolari pe baril. Și prețul la pompă în România s-a majorat cu cel puțin 4 bani. Analiștii estimează un preț de 10 lei până la finalul anului, cel puțin pentru motorină.

Fără petrol rusesc în Uniunea Europeană. Răzvan Nicolescu, fost ministru al Energiei: La gaz s-ar vedea consecințe mult mai rapid decât la petrol. Veniturile li s-ar tăia. Nu poți să faci afaceri cu un om ca Putin

Al șaselea pachet de sancțiuni la adresa Moscovei anunțat astăzi de președintele Comisiei Europene vizează oprirea importurilor de țiței și de produse petroliere din Rusia până la finalul lui 2022. Invitat la TVR, la emisiunea "Inspiră România", fostul ministru al Energiei Răzvan Nicolescu a explicat că o interzicere a importurilor de gaze ar tăia mai rapid veniturile Moscovei și ar avea astfel un impact mult mai mare decât interzicerea importurilor de țiței, unde Rusia își poate găsi și alți clienți, chiar și cu riscul acordării unei reduceri de preț. "Europa trebuie să-și vadă de planurile sale, să fie mai consecventă și mai activă în a face ceea ce spune, apropo de tranziția energetică, de diversificarea surselor de aprovizionare și să ne vedem de treaba noastră", a declarat Nicolescu.

Ministrul Energiei după reuniunea extraordinară de la Bruxelles: Situația în România este una stabilă. Este necesar însă să demarăm din timp demersurile pentru umplerea depozitelor de gaze naturale pentru iarna viitoare

Virgil Popescu a participat astăzi la reuniunea extraordinară a Consiliului Energiei, convocată de urgență la Bruxelles, pe subiectul asigurării securității energetice la nivel european, în contextul acțiunilor recente ale Gazprom de sistare a alimentării cu gaze naturale în Polonia și Bulgaria. Ministrul a informat că situația din țara noastră este stabilă, dar că este nevoie să fie declanșate din timp demersurile pentru umplerea depozitelor de gaze naturale pentru iarna viitoare.

Ultima Oră

Cele mai citite