Președintele ANAF, Bogdan Nicolae Stan, a fost convocat la Guvern

Președintele Agenției Naționale de Administrare Fiscală a fost convocat de vicepremierul Marcel Ciolacu la Guvern, potrivit unor surse TVR. Ciolacu ar urma să aibă o discuție cu Bogdan Nicolae Stan despre mai multe proiecte cu probleme din țară, unul ar fi cel legat de cântarele defecte din vămi. Potrivit surselor noastre, discuțiile s-ar axa și pe colectarea sub așteptări la bugetul de stat.

Avize pe bandă rulantă în comisiile de specialitate. Miniștrii propuși în Guvernul Tudose au trecut primul test în Parlament

Miniștrii viitorului Guvern au trecut primul test în Parlament și au primit avize favorabile în comisiile de specialitate. Coaliția de guvernare merge la vot în plen fără emoții, la ora 15:00, pentru că și UDMR și-a anunțat susținerea. Seara, premierul și miniștrii vor depune jurământul la Cotroceni, în fața președintelui Klaus Iohannis.

Lista de miniștri, votată în CExN al PSD. Premierul desemnat Mihai Tudose: Prioritatea va fi implementarea programului de guvernare

Lista de miniștri și structura Guvernului au fost votate, miercuri, în Comitetul Executiv al PSD. Noul cabinet va cuprinde trei vicepremieri, din care unul fără portofoliu. Sunt 12 nume noi în Cabinetul Mihai Tudose, însă majoritatea miniștrilor din Guvernul Grindeanu își păstrează portofoliile și în viitorul Guvern. Preşedintele PSD, Liviu Dragnea, estima zilele trecute că noul Guvern ar putea fi votat joi seara şi ar putea să depună jurământul tot atunci.

Tomac: Iohannis a demonstrat că nu e capabil să lupte cu ciuma roșie. L. Orban: Tudose nu are niciuna dintre calitățile necesare

Preşedintele executiv al PMP, Eugen Tomac, crede că prin desemnarea lui Mihai Tudose pentru funcţia de premier, preşedintele Klaus Iohannis a demonstrat că este un politician slab. "Iohannis nu a scăpat de sindromul USL!" consideră Tomac. Pe de altă parte, președintele PNL Ludovic Orban a subliniat că premierul desemnat nu are calitățile necesare pentru a conduce un viitor guvern. Orban este convins că performanța acestui executiv "va fi la fel de slabă ca și performanța fostului guvern". 

Președintele Klaus Iohannis: Îl desemnez pe domnul Tudose ca viitor prim-ministru

"Trebuie să avem cât se poate de repede un nou guvern, un guvern care începe să rezolve problemele care au rămas nerezolvate, respectiv problemele care au apărut din cauza acestei crize care a pornit din interiorul PSD-ului", a ținut să sublinieze președintele Klaus Iohannis la scurt timp după încheierea consultărilor cu partidele. "Având în vedere că este nevoie urgentă de un guvern, îl desemnez pe domnul Tudose ca viitor prim-ministru", a indicat șeful statului. VEZI AICI filmul discuțiilor de la Palatul Cotroceni.

Ultima Oră

Cele mai citite