Florin Cîţu: Majoritatea parlamentară care a demis un guvern n-a reușit să-și construiască unul. România are nevoie urgentă de un guvern cu puteri depline, iar soluția este un nou guvern format în jurul PNL

Preşedintele PNL, Florin Cîţu, a declarat, marţi, că majoritatea parlamentară care a demis un guvern n-a reușit să-și construiască unul. El a adăugat că această majoritate a avut ocazia să demonstreze că are o soluție pentru țară, dar ea a demonstrat că n-are niciuna.

Ludovic Orban: Decizia președintelui de a-l desemna pe Dacian Cioloș premier este o cacealma. Refacerea coaliției este singura soluție

Decizia președintelui Klaus Iohannis de a-l desemna premier pe Dacian Cioloș este o cacealma, pentru că nici PNL, nici alte partide nu vor susține învestirea unui guvern Cioloș, a declarat marți Ludovic Orban. Fostul președinte al PNL a mai spus că miercuri la ora 12.00 își va da demisia din funcția de președinte al Camerei Deputaților.

Partidele discută vineri împărțirea celor mai importante funcții. Toate variantele rămân pe masă

Liderii PNL, USR PLUS și UDMR au convenit să reia negocierile privind viitoarea guvernare și spun că toate variantele rămân pe masă. Deocamdată, echipele discută despre cum va arăta programul de guvernare, dar de vineri reîncepe și împărțirea celor mai importante funcții din stat, motivul pentru care precedentele discuții au ajuns în impas. Liderul UDMR crede că, până la sfârșitul anului, vom avea guvern.

Partidele de dreapta care vor forma coaliția de guvernare negociază dur deja portofoliile de ministru

Cele cinci partide cu șanse de accede în Parlament așteaptă rezultatele finale ale alegerilor. Însă principalele forțe de dreapta care vor forma coaliția de guvernare negociază dur deja portofoliile de ministru și funcțiile de conducere din Parlament. În același timp anunță izolarea PSD pe scena politică. În replică, social-democrații avertizează că majoritatea care se conturează va fi extrem de fragilă.

Ultima Oră

Cele mai citite