Bolojan acuză greșelile fostei coaliții cu PSD: „Nu mai trebuie să facem coaliție doar pentru funcții”
PNL și USR refuză o nouă alianță cu PSD. Bolojan și Fritz cer social-democraților să vină cu o soluție pentru ieșirea din criză
PNL și USR rămân pe poziții și declară în continuare că nu vor mai face alianță cu PSD. Liberalii și reprezentanții USR susțin că social-democrații trebuie să vină cu o soluție pentru ieșirea din criza politică.
Ilie Bolojan a declarat, aseară, la o televiziune, că PNL nu trebuie să mai facă o coaliție cu PSD în această perioadă. Liderul liberal a spus că partidul nu trebuie să repete greșelile din ciclul electoral trecut.
„Așa cum am decis și s-a luat această decizie încă o dată, fără echivoc, PNL nu mai trebuie să facă o coaliție cu PSD în această perioadă. De ce e important? Nu mai trebuie să repetăm greșeli care au fost făcute în ciclul electoral trecut, când am făcut două greșeli mari din punct de vedere politic, care ne-au adus în această situație”, a declarat Ilie Bolojan.
Potrivit acestuia, prima greșeală a fost formarea unei coaliții „doar pentru funcții și nu pentru buna guvernare”, iar a doua a fost acceptarea „capturării statului” prin instituții și companii folosite pentru obținerea de rente.
Și președintele USR, Dominic Fritz, a declarat, în exclusivitate la TVR Info, că formațiunea sa nu va reface majoritatea cu PSD.

