Gazprom ameninţă Republica Moldova cu sistarea furnizării gazelor dacă nu sunt plătite restanţele

Compania rusă Gazprom a ameninţat marţi Republica Moldova cu sistarea livrărilor de gaze şi inclusiv cu posibila reziliere a contractului dacă plăţile restante nu vor fi efectuate până pe 20 octombrie, în urma criticilor guvernului de la Chişinău legate de reducerea cu 30% a volumului gazului rusesc livrat Republicii Moldova, relatează agenţia EFE şi presa de peste Prut.

Maia Sandu: Există riscul de mobilizare a cetățenilor din raioanele de est. Analizăm oportunitatea revocării cetățeniei pentru cei cu cetățenia Republicii Moldova și a Federației Ruse care vor lupta de partea agresorului

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat luni, în briefingul de presă susținut după ședința Consiliului Suprem de Securitate care a avut loc la 24 septembrie, că există riscul ca Rusia să mobilizeze în armată cetățenii Republicii Moldova din raioanele de est și care dețin și cetățenia Rusiei.

Preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu: Regiunea transnistreană va primi gaz din România doar dacă va plăti pentru el

În cazul în care, de la 1 octombrie, Gazprom va sista livrările de gaze, Republica Moldova ar putea primi gaz din România, însă regiunea transnistreană va fi alimentată cu gaz doar dacă va plăti pentru el, a declarat preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu, în cadrul unei emisiuni la postul TV8, informează Radio Chişinău, preluat de Agerpres.

Maia Sandu: Să nu ne lăsăm manipulaţi de discursul Tiraspolului sau de cel al politicienilor proruşi de la Chişinău

Republica Moldova îşi respectă statutul de neutralitate şi îşi îndeamnă cetăţenii să nu se lase manipulaţi de vocile care afirmă contrariul, a declarat marţi preşedintele Maia Sandu în cadrul unei emisiuni la postul de televiziune şi radio 'Vocea Basarabiei', în care s-a referit, de asemenea, la provocările ce ţin de securitatea energetică a republicii, atrăgând atenţia asupra riscului ca Gazprom să nu mai livreze gaze Republicii Moldova.

Ciucă - mesaj la 31 de ani de la proclamarea Independenţei R.Moldova: Am fost, suntem şi vom fi alături de fraţii de peste Prut

Premierul Nicolae Ciucă a transmis sâmbătă un mesaj la împlinirea a 31 de ani de la proclamarea Independenţei Republicii Moldova, afirmând că, în toată această perioadă, ''România a fost alături de fraţii de peste Prut, de guvernele de la Chişinău, încercând să ajute la dezvoltarea instituţională, economică şi la procesul de democratizare şi integrare europeană''.

Ultima Oră

Cele mai citite