Maia Sandu l-a desemnat pe Dorin Recean candidat pentru funcția de premier al Republicii Moldova, după ce Natalia Gavrilița a demisionat. "As vrea să facem din 2023 un an al reconstrucției"

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, l-a desemnat pe Dorin Recean candidat pentru funcția de prim ministru, după ce Natalia Gavriliţa şi-a anunţat demisia din fruntea guvernului, în cursul unei conferinţe de presă, fără a preciza motivul acestui gest. Demisia vine după 18 luni de mandat și a însemnat implicit demisia întregului cabinet. Am decis că este necesar să accelerăm și să întărim eforturile prin numirea unui nou guvern. Este o perioadă grea pentru toată lumea, iar sarcina noastră nu este doar să rezistăm, ci să mergem mai departe. Un nou guvern va trebui să crească nivelul de securitate al țării, a declarat președinta, în timp ce premierul desemnat a dat asigurări că va începe imediat demersurile pentru formarea echipei guvernamentale.

Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, la întrevederea cu ambasadorul României, Cristian-Leon Țurcanu: „România ne-a fost alături ori de câte ori a fost nevoie”

Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut o întrevedere cu E.S. Cristian-Leon Țurcanu, Ambasadorul României la Chișinău. În contextul războiului de la graniță și al crizei energetice, Maia Sandu le-a mulțumit ambasadorului și partenerilor români pentru sprijinul consecvent oferit Republicii Moldova”, se arată într-un comunicat al președinției Republicii Moldova, citat de tvrmoldova.md.

Chișinăul, amenințat din nou de regimul de la Moscova cu „repetarea scenariului ucrainean”. Senator rus: Maia Sandu riscă să repete politica sinucigașă a lui Zelenski

Regimul de la Moscova amenință din nou Chișinăul cu „repetarea scenariului ucrainean”, de data aceasta prin vocea vicepreședintelui Comitetului pentru Afaceri Internaționale din Consiliul Federației, Andrei Klimov, scrie deschide.md. De asemenea, el s-a întrebat retoric dacă Maia Sandu vrea să facă din Republica Moldova „o provincie a României, cea mai înapoiată țară din NATO”.

Președintele Parlamentului R. Moldova: Am dublat bugetul pentru apărare. Faptul că suntem prin Constituție stat neutru nu ne scutește de obligația de a investi în apărare. Cel mai mare pericol, dinspre Marea Neagră

Republica Moldova trebuie să investească în continuare în Apărare. Igor Grosu, președintele Parlamentului de la Chișinău, a comentat la Bucureşti situaţia în care se află Republica Moldova în contextul războiului din Ucraina şi planurile de apărare pe care le are.

Ultima Oră

Cele mai citite