În această zi, oamenii sunt mai trişti, mai inactivi şi consumă carbohidraţi sau ciocolată în exces, spun cei care cred în teoria Blue Monday. Indiferent de cât de adevărată este această teorie, optimiştii se ţin tari şi le urează deprimaţilor un Blue Monday fericit!