locuri terapie intensiva coronavirus
Ziua de duminică nu a adus cele 1.600 de paturi la ATI, așa cum anunța la începutul săptămânii premierul Florin Cîțu. De joi și până astăzi oficialii au mai găsit doar 12 paturi de ATI la nivel național. Iar libere în acest moment sunt 20 în total. Situația rămâne critica. Iar transferurile în alte orașe nu se dovedesc cea mai bună soluție in unele cazuri. Doi dintre pacienții mutați sâmbătă de la București la Iași au murit.
Florin Cîțu: Avem 12 paturi noi la ATI. Acum sunt 20 de locuri libere la nivel național. Aștept desemnarea ministrului Sănătății de la USR-PLUS
Premieurl Florin Cîțu spune că au fost operationalizate înca 12 paturi de terapie intensiva de joi și până azi, iar la nivel national mai sunt 20 de paturi libere. Acesta avertizază totuși că situatia la ATI ramane tensionată și trebuie continuat efortul.
Fostul ministru al Sănătății, Nelu Tătaru, despre criza paturilor ATI: "Deplasările în teren sunt cele care îți arată informația exactă. Și cauți și rezervările de paturi de terapie intensivă sau adaptezi paturi"
Pentru depășirea crizei de la ATI este nevoie de o evaluare cât mai corectă a fiecărui spital în parte și a fiecărei localități în parte, în funcție de necesarul de paturi, pentru a fi adaptate aceste paturi pentru terapie intensivă, a subliniat Nelu Tătaru, luni seară, la TVR. Fostul ministru al Sănătății și actualul președinte al Comisiei pentru Sănătate din Camera Deputaţilor a detaliat modul în care România a ajuns de la 340 de paturi de terapie intensivă, câte avea la izbucnirea pandemiei, la 1.530 la sfârșitul anului trecut.
Record absolut de pacienți internați la terapie intensivă. În spitale ajung tot mai multe cazuri grave de COVID-19
Număr fără precedent de pacienți cu COVID 19 la ATI. Potrivit cifrelor publicate de autorități, 1339 de români infectați cu SARS COV 2 sunt internați la terapie intensivă. În ultimele 24 de ore, au mai fost anunțate peste 3700 de noi cazuri de COVID, iar 60 de oameni au murit din cauza acestei boli.
Spitalul Județean de Urgență din Suceava și spitalul din Rădăuți nu au paturi libere la terapie intensivă pentru pacienții cu coronavirus
Spitalul Judeţean de Urgenţă Suceava nu are locuri disponibile la ATI pentru pacienţi COVID-19. Aici sunt în stare severă și gravă 93 de persoane internate cu această patologie. Nici Spitalul Municipal Rădăuţi nu are paturi libere în sectorul COVID şi nici locuri disponibile la terapie intensivă pentru pacienţii infectaţi cu SARS-CoV-2.

