Materialele de construcții s-au scumpit continuu de la începutul anului și au ajuns la cel mai ridicat nivel de la începutul crizei sanitare. Constructorii estimează că prețurile lucrărilor ar putea creşte cu aproximativ 30% în lunile următoare, după cum arată un studiu al Institutului Național de Statistică. Dezvoltatorii imobiliari anunță şi ei că scumpirea locuinţelor e iminentă în a doua parte a anului.