Centrul de Permanenţă din Râmnicu Vâlcea, închis din cauza lipsei de medici

Rămas fără medici, Centrul de Permanenţă din Râmnicu Vâlcea, care asigura servicii medicale de bază, a fost închis pentru trei luni. Medicii de familie au refuzat să mai lucreze pentru că nu le-au fost plătite gărzile. Ba chiar, spun că au fost nevoiți să vină cu bani de acasă pentru a asigura materialele sanitare necesare.

Criză de medici și de asistente în spitale, angajări blocate. Unele instituții renunță la liniile de gardă

Tot mai multe spitale din țară lucrează cu deficit de personal. În unele zone, nici măcar gărzile nu mai pot fi acoperite. La Spitalul de Pediatrie Victor Gomoiu din București, şefii de secție au cerut conducerii să închidă camera de gardă. O soluție ar putea fi deblocarea angajărilor la stat, însă până atunci Guvernul cere o situație clară a nevoilor din fiecare spital.

Ultima Oră

Cele mai citite