Amnistia și grațierea, subiecte de dispută. Președintele vrea agenda ședințelor de guvern, coaliția nu renunță la ordonanță

"Ordonanța pe amnistie şi gratiere întinează memoria tinerilor uciși în decembrie 1989", scrie președintele Iohannis într-o postare răspuns la declarațiile făcute aseară de Liviu Dragnea. Social democrații insistă că ordonanța e ultima soluție pentru repararea nedreptăților. Șeful statului i-a și trimis premierului o scrisoare în care îi solicită să îl informeze cu o zi înainte despre subiectele fiecărei ședințe de guvern.

Datornicii care îşi plătesc restanţele până la sfârșitul anului vor primi o reducere de 5%

Datornicii care îşi plătesc restanţele către stat mai devreme cu câteva luni, adică până la finalul anului, vor primi o reducere de 5%. Inclusiv cei care au de achitat datorii din anii trecuţi, când ANAF nu a trimis decizii de impunere. Ministrul Finanţelor Eugen Teodorovici spune că aceste propuneri sunt analizate la minister ca alternative la amnistia fiscală despre care s-a discutat în ultimele luni.

Tăriceanu: Şi cei din închisori sunt, totuși, oameni. Nu le putem încălca demnitatea

Președintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, a afirmat miercuri că grațierea funcționează din vremuri străvechi şi că nu este un instrument inventat de către actualul Executiv. Tăriceanu a precizat  că un act normativ referitor la graţiere este oportun, spunând că ”cei condamnaţi sunt şi ei oameni” şi au dreptul ”la propria imagine”.

Ultima Oră

Cele mai citite