Echipa Invictus România, invitată de Familia Regală la Palatul Elisabeta. Sportivii militari vor reprezenta ţara noastră la Jocurile Invictus de la Haga

Echipa Invictus România va pleca joi, la Haga. Militarii răniţi în teatrele de operaţiuni vor reprezenta România la ediţia din acest an a Jocurilor Invictus. Astăzi,sportivii militari şi familiile lor au fost invitaţi de Familia Regală, la Palatul Elisabeta. Şi Principele Radu îi va însoţi pe eroii noştri la Haga.

Eroi răniți la datorie în Afganistan fac azi parte din echipa de sportivi Invictus

În Afganistan, departe de casă, însă cu mândrie și vitejie, cei peste 32 de mii de soldați care au participat la misiuni și-au făcut datoria. 27 de dintre ei au plătit cu viața și au scris încă o pagină de aur din istoria bravă a armatei române. Memoria lor nu va fi uitată, iar cei peste 200 de oameni răniți sub steagul României ne ajută să nu le uităm sacrificiul.

Campania #ROMÂNIAeINVICTUS. Strângere de fonduri pentru tratamente și dispozitive medicale necesare recuperării veteranilor sportivi

Pornind de la destinele celor 177 de militari răniţi în operațiuni militare, zeci de bicicliști și-au propus să strângă 177.000 de euro pentru tratamente și dispozitive medicale specifice, echipamente sportive şi tehnice, dar şi pentru nutriţia şi recuperarea veteranilor sportivi. Suma este necesară participării echipei Invictus România la Jocurile Invictus din 2022, de la Haga, la care vor pedala, alerga și înota și românii, alături de cât mai mulţi voluntari dornici să se alăture visului veteranilor care au renăscut mutând lupta în arenele sportive.

Veteranii de aur. Echipa Invictus România a câștigat cele mai multe medalii la tir cu arcul

A revenit în țară echipa care a reprezentat România la Jocurile Invictus din Australia. Militarii eroi s-au întors învingători și au adus cu ei cele cinci medalii câștigate în competițiile sportive. Soldații răniți în teatrele de operații ne-au dat tuturor o lecție de supraviețuire, ambiție și curaj. La Sydney, arcașii români au fost aplaudați la scenă deschisă.

Arcaşii români, patru medalii într-o zi la Jocurile Invictus

Militarii români au câştigat astăzi două medalii de aur, una de argint şi una de bronz în probele de tir cu arcul, la Jocurile Invictus de la Sydney. În tribună au fost familiile şi nenumăraţi susţinători, printre care ambasadorul României în Australia, consulul general, dar şi vicepremierul Ana Birchall. Arcaşii români au fost aplaudaţi la scenă deschisă.

Ultima Oră

Cele mai citite