jocurile invictus
Jocurile Invictus încep astăzi la Haga, în Regatul Țărilor de Jos. Pentru echipa României este a treia participare la competiția internațională care susține recuperarea fizică și psihică a militarilor răniți în teatrele de operațiuni.
Echipa Invictus România, invitată de Familia Regală la Palatul Elisabeta. Sportivii militari vor reprezenta ţara noastră la Jocurile Invictus de la Haga
Echipa Invictus România va pleca joi, la Haga. Militarii răniţi în teatrele de operaţiuni vor reprezenta România la ediţia din acest an a Jocurilor Invictus. Astăzi,sportivii militari şi familiile lor au fost invitaţi de Familia Regală, la Palatul Elisabeta. Şi Principele Radu îi va însoţi pe eroii noştri la Haga.
Echipa Invictus România pleacă joi la Haga | Poveștile celor 20 de militari răniți în operațiuni militare
Echipa Invictus va pleca joi, la Haga, pentru a reprezenta Armata României la ediţia din acest an a Jocurilor Invictus, care se vor desfăşura în perioada 16 - 22 aprilie, informează MApN.
Eroi răniți la datorie în Afganistan fac azi parte din echipa de sportivi Invictus
În Afganistan, departe de casă, însă cu mândrie și vitejie, cei peste 32 de mii de soldați care au participat la misiuni și-au făcut datoria. 27 de dintre ei au plătit cu viața și au scris încă o pagină de aur din istoria bravă a armatei române. Memoria lor nu va fi uitată, iar cei peste 200 de oameni răniți sub steagul României ne ajută să nu le uităm sacrificiul.
Campania #ROMÂNIAeINVICTUS. Strângere de fonduri pentru tratamente și dispozitive medicale necesare recuperării veteranilor sportivi
Pornind de la destinele celor 177 de militari răniţi în operațiuni militare, zeci de bicicliști și-au propus să strângă 177.000 de euro pentru tratamente și dispozitive medicale specifice, echipamente sportive şi tehnice, dar şi pentru nutriţia şi recuperarea veteranilor sportivi. Suma este necesară participării echipei Invictus România la Jocurile Invictus din 2022, de la Haga, la care vor pedala, alerga și înota și românii, alături de cât mai mulţi voluntari dornici să se alăture visului veteranilor care au renăscut mutând lupta în arenele sportive.
Sportivii care au reprezentat România la Jocurile Invictus, primiți la Palatul Victoria. Ei au adus drapelul sub care au concurat
Echipa care a reprezentat România la Jocurile Invictus de la Sydney a fost primită la Palatul Victoria de premierul Viorica Dăncilă şi de ministrul Apărării, Mihai Fifor. Sportivii au adus cu ei şi cele 5 medalii câştigate.
Veteranii de aur. Echipa Invictus România a câștigat cele mai multe medalii la tir cu arcul
A revenit în țară echipa care a reprezentat România la Jocurile Invictus din Australia. Militarii eroi s-au întors învingători și au adus cu ei cele cinci medalii câștigate în competițiile sportive. Soldații răniți în teatrele de operații ne-au dat tuturor o lecție de supraviețuire, ambiție și curaj. La Sydney, arcașii români au fost aplaudați la scenă deschisă.
Echipa României vine de la Jocurile Invictus cu două medalii de aur, una de argint și două de bronz
La final de competiție se numără medaliile. Jocurile Invictus din Sydney s-au încheiat cu un adevărat spectacol, unde și-au făcut apariția Printul Harry, artiști internaționali și mii de oameni dornici să-i vadă pe campioni și nu numai.
Arcaşii români, patru medalii într-o zi la Jocurile Invictus
Militarii români au câştigat astăzi două medalii de aur, una de argint şi una de bronz în probele de tir cu arcul, la Jocurile Invictus de la Sydney. În tribună au fost familiile şi nenumăraţi susţinători, printre care ambasadorul României în Australia, consulul general, dar şi vicepremierul Ana Birchall. Arcaşii români au fost aplaudaţi la scenă deschisă.

