jocurile invictus
Președintele Klaus Iohannis i-a primit astăzi pe sportivii militari care participă la Jocurile Paralimpice Invictus de la Toronto din anul acesta. Cu această ocazie șeful statului le-a înmânat drapelul României și le-a transmis întreaga sa apreciere, "pentru tăria de caracter și spiritul activ de care dați dovadă".
România, pentru prima dată la Jocurile Invictus. Ciprian Iriciuc, militar rănit în misiune: "Vorbim despre autodepășire și determinare"
România va fi prezentă anul acesta, pentru prima dată, la cea mai mare competiţie internaţională dedicată exclusiv militarilor răniţi. La Jocurile Paralimpice Invictus de la Torono, din septembrie, vor participa 550 de militari răniți în misiuni, din 17 țări. TVR este alături de eroii României! Îi poți susține și tu printr-o donație în conturile dedicate proiectului "Invictus Games Toronto 2017".
Prințul Charles îi ajută pe eroii României. Trei dintre militarii care participă la Jocurile Invictus vor primi echipamente
Prinţul Charles îi ajută pe eroii României, militarii români răniţi în teatrele de război. Primul pas l-a făcut deja: e vorba de o donaţie pentru lotul României la Jocurile Paralimpice Invictus. Fundaţia Principele de Wales din România doreşte însă să-i ajute pe toţi militarii răniţi care vor să iasă la pensie sau care au nevoie de consiliere psihologică în urma traumelor.
Povestea unor eroi. "Cei de neînvins", un reportaj marca Dosar România, sâmbătă seară, la TVR
România va participa, în premieră, la Jocurile Paralimpice Invictus. Este o competiţie sportivă, destinată militarilor răniţi în teatrele de operaţii. După traumele suferite pe front şi luni de spitalizare, militarii au găsit puterea de a o lua de la capăt. Iar acum sunt gata pentru o nouă misiune, aceea de a ne reprezenta ţara la competiţia eroilor.

