Eduard Novak, după ce niciun oficial al statului nu a fost prezent la sosirea canotorilor: Ministerul Sportului nu a fost invitat să participe la evenimentul în sine și nici nu a primit o informare oficială în acest sens

Echipa de canotaj a României, care a câştigat 5 medalii de aur şi 3 de bronz la Campionatul European de la Munchen, s-a întors luni în ţară, dar la aeroportul din Otopeni nu i-a aşteptat niciun oficial al statului român. "Ministerul Sportului nu a fost invitat să participe nici la organizare, nici la evenimentul în sine, și nici nu a primit o informare oficială în acest sens", a transmis, pe Facebook, ministrul Eduard Novak. El vorbește despre un "fals conflict" în acest caz și atrage atenția că revenirea junioarelor de la gimnastică "nu are parte de aceeași atenție".

Lotul de canotori medaliați la Munchen s-a întors acasă. Sergiu Bejan, campion european: Sportul de performanță îți oferă anumite satisfacții și trăiri. Așa că, dragi copii, faceți sport!

Echipa de canotaj a României, care a câştigat 5 medalii de aur şi 3 de bronz la Campionatul European de la Munchen, s-a întors luni în ţară, iar la aeroportul din Otopeni nu i-a aşteptat niciun oficial al statului român. Doar prietenii, familia, colegii din cluburile sportive și reprezentanţii federației au venit să îi felicite pe campioni.

Campionatul European de Canotaj de la Munchen | Ionela Cozmiuc și echipajul de 8+1 feminin au câștigat încă două medalii de aur pentru România! Bilanțul sportivilor noștri: cinci medalii de aur și trei de bronz

Sportivii români au mai cucerit astăzi încă două medalii de aur la Campionatele Europene de Canotaj de la Munchen, incluse în Campionatele Europene Multisport, prin Ionela Cozmiuc, la simplu vâsle categorie ușoară, și echipajul de 8+1 feminin (Magdalena Rusu, Iuliana Buhuş, Ancuţa Bodnar, Denisa Tîlvescu, Mădălina Bereş, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş şi Adrian Munteanu). Bilanțul acestei competiții este astfel unul de excepție pentru România: cinci medalii de aur - la probele de dublu rame feminin și masculin, dublu vâsle feminin, simplu vâsle categorie ușoară și 8+1 feminin - și alte trei de bronz - la patru rame feminin și masculin și patru vâsle masculin.

#TeamRomania| Gianina Beleagă și Ionela Cozmiuc vor reprezenta România la Tokyo, la canotaj, în proba dublu vâsle categorie ușoară

Canotajul românesc merge cu încredere la Tokyo şi cu dorinţa de a câştiga din nou aurul olimpic pentru România. Ultima dată când sportivii români au prins primul loc pe podium a fost în Beijing, în 2008. În Japonia, canotajul românesc va fi cel mai bine reprezentat. Mergem cu aproape 40 de sportivi. La dublu-vâsle, categoria uşoară, două fete, ambele din judeţul Suceava, vor atenţia întregii lumi şi strălucirea unui aur olimpic. TVR este alături de ele şi de toţi cei 100 de sportivi care vor reprezenta România la Olimpiada de la Tokyo. Vom transmite în direct peste 200 de ore de competiţii.

Ultima Oră

Cele mai citite