După trei ani, Ionela Cozmiuc și Gianina van Groningen s-au urcat din nou în barca de dublu vâsle categorie ușoară și s-au calificat în finala europenelor de la Szeged
Prima cursă, prima victorie! După trei ani, Ionela Cozmiuc și Gianina van Groningen s-au urcat din nou în barca de dublu vâsle categorie ușoară și s-au calificat în finala europenelor de la Szeged.
Simona Radiș și Ancuța Bodnar au pierdut prima cursa din ultimii cinci ani, dar vor trage în recalificări.
Ionela Cozmiuc și Gianina van Groningen au câștigat detașat seria în care au concurat și s-au calificat fară emoții în finala europenelor de canotaj la dublu vâsle categorie ușoară.
Pentru Ionela și Gianina a fost prima cursa împreună după participarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo.
România a calificat direct în finalele pentru medalii şase echipaje din cele 13 cu care participă la Campionatele Europene de canotaj de la Szeged (Ungaria), în urma curselor de joi.

