Institutul Matei Balş
Dr. Adrian Marinescu de la Institutul 'Matei Balş' a precizat ca testarea pentru COVID-19 nu se face la cerere.
Bărbatul din Reșița suspect de coronavirus nu este infectat. “Prima dată nu s-a luat nicio măsură, nu m-au luat în serios"
Bărbatul din Reşița care fusese internat și izolat deoarece era suspect nu este infectat cu coronavirus. A fost alertă la Timişoara, fiindcă bărbatul care este asistent medical a îngrijit in Germania bolnavi infectaţi cu noul virus, Covid 19.
Alertă maximă la Timișoara, unde a fost adus un bărbat din Reșița suspect de coronavirus. El a îngrijit în Germania bolnavi infectați cu noul virus
Alertă maximă la Timișoara, unde a fost adus un bărbat din Reșița suspect de coronavirus. Acesta este asistent medical și a îngrijit în Germania bolnavi infectați cu noul virus. Pacientul a fost internat și izolat, iar acum toată lumea așteaptă rezultatul analizelor, care va fi gata în această seară. Și medicii care au intrat în contact cu pacientul sunt în carantină.
Caz de meningită meningococică, în Capitală, la un copil de un an și două luni. A fost dus inițial la urgență, la Institutul pentru Sănătatea Mamei şi Copilului
Un nou caz de meningită meningococică a apărut, în Capitală, la o jumătate de an după ce o fată de liceu a murit din cauza bolii. Copilul bolnav, de un an şi două luni, e bine acum, la Institutul Matei Balş. Micuţul a ajuns iniţial la Institutul pentru Sănătatea Mamei şi Copilului. Acolo au fost la urgenţă, într-o singură gardă, aproape 200 de copii. Spitalul cere sprijin pentru a extinde spaţiul pentru urgenţe. De acum, copiii cu boli care se iau uşor vor fi izolaţi în rezerve refăcute cu ajutor de la sponsori.
Cum recunoşti semnele de meningită, cum se transmite şi cât de importantă este vaccinarea
Drama elevei de clasa a XII-a de la Colegiul Gheorghe Lazăr din Bucureşti a înfiorat pe toată lumea. Fata s-a stins în doar câteva ore, din cauza meningitei.
O elevă de la colegiul Gheorghe Lazăr, bolnavă de meningită, a murit. Cursurile vor fi suspendate mâine pentru ca spaţiile să fie dezinfectate
Alertă în Capitală! O elevă a fost răpusă de o formă rară de meningită. Fata de la Colegiul Gheorghe Lazar s-a simţit rău şi a ajuns la spital. În doar cateva ore însa, în ciuda tuturor eforturilor, fata s-a stins. Medicii spun că evoluţia a fost una fulminantă. Acum, autorităţile sunt în alertă şi au suspedat cursurile. Bacteria ucigaşă poate fi combătută prin vaccinare.

