Institutul Matei Balş
Institutul Matei Bals, afectat vineri de un incendiu de proporții în care și-au pierdut viața patru persoane, este principalul institut de boli infecțioase din România și unul dintre cele mai mari spitale în care sunt tratați pacienți cu COVID.
Cinci pacienți au murit în incendiul izbucnit la "Matei Balș", într-un pavilion COVID.
Planul roșu de intervenție a fost activat vineri dimineață la Institutul Național de Boli Infecțioase "Prof. Dr. Matei Balș", după ce un incendiu major a izbucnit la parterul Pavilionului V. Acolo erau adăpostiți 102 pacienți. Cinci persoane și-au pierdut viața. Patru trupuri carbonizate au fost găsite de pompieri, iar un pacient a murit la spital. 53 de bolnavi au fost transferați la alte unități medicale din Capitală.
Două spitale COVID din București au stat o zi fără apă caldă și căldură. Avaria a fost remediată
Bolnavii infectați cu coronavirus de la Spitalele Matei Balș și Colentina din Capitală au stat în frig și fără apă caldă o zi întreagă. Problemele s-au rezolvat după miezul nopții.
De ce nu sunt mai multe persoane care donează plasmă? Dr. Adrian Marinescu: “Pentru pacientul care nu a fost nici internat, nici nu are testul negativ trebuie să existe o variantă ușor de accesat”
De șase luni, România luptă cu cel mai periculos virus al momentului. Primul caz de infectare cu noul coronavirus a fost confirmat pe 26 februarie. De atunci, numărul total al îmbolnăvirilor a trecut de 80.000. Aproape jumătate dintre pacienți au fost confirmați doar în ultima lună. 36.000 s-au vindecat deja. Unii și cu ajutorul terapiei cu plasmă prelevată de la cei care au învins virusul. Însă donatorii sunt prea puțini în comparație cu numărul celor care au nevoie de tratament.
EXCLUSIVITATE. Computerul tomograf cu soft special pentru depistarea COVID, funcțional de vineri la Institutul Matei Balș
Computerul tomograf cu softul special pentru COVID, amplasat de mai bine de două luni la Institutul "Matei Balş", care nu a putut fi folosit nici măcar o dată, va fi funcțional începând din 31 iulie.
Computer tomograf cu soft special pentru depistarea COVID, nefolosit la "Matei Balș", pentru că lipsea o hârtie
Computerul tomograf cu softul special pentru COVID, amplasat de mai bine de două luni la Institutul "Matei Balş", nu a putut fi folosit nici măcar o dată. Îi lipseşte avizul de funcţionare de la Comisia Naţională pentru Controlul Activităţilor Nucleare. Documentul obligatoriu a ajuns subiect de controverse. Abia după ce Știrile TVR au relatat despre firul încâlcit al birocrației, lucrurile au intrat pe făgașul normal.
Avertisment cât se poate de serios din partea autorităţilor: nu vor ezita să impună restricţii dacă numărul infectărilor crește. Situația locurilor din spitale
Față de începutului lunii iunie, numărul celor confirmați în fiecare zi este de 3 ori mai mare. O primă consecinţă este că tot mai multe spitale anunţă că nu mai au locuri pentru internări. Institutele Marius Nasta și Matei Balș nu mai au paturi disponibile, iar la Victor Babeș, din 450 de locuri mai sunt libere 150. Premierul Ludovic Orban a anunţat că nu exclude prelungirea stării de alertă cu încă 30 de zile.
La Institutul Matei Balş capacitatea maximă de internări a fost atinsă
La Institutul „Matei Balş” a fost atinsă capacitatea maximă de internări. Dr. Adrian Marinescu spune că la adulţi nu pot fi internați mai mult de 250 de pacienţi, număr atins în garda de ieri.
Medicul Adrian Marinescu: Al doilea val ar putea fi mai ușor, dar depinde și de măsurile pe care le luăm acum. Transmiterea coronavirusului prin intermediul suprafețelor e redusă
Adrian Marinescu, medic primar boli infecțioase Institutul Matei Balș din București, a declarat într-o Ediție Specială la TVR1 că numărul îmbolnăvirilor de COVID-19 este unul rezonabil la nivelul întregii țări, având în vedere măsurile de relaxare și numărul mare al românilor veniți din străinătate. Vom vedea în săptămâna viitoare dacă lucrurile se schimbă, să sperăm că nu, a precizat Adrian Marinescu.

