Inspecția Judiciară a făcut public protocolul cu SRI, încheiat în 2016. "Inspecţia Judiciară nu a solicitat şi nu a transmis Serviciului Român de Informaţii date şi informaţii"

Inspecţia Judiciară a dat publicităţii, marţi, protocolul de cooperare încheiat în anul 2016 cu Serviciul Român de Informaţii. Inspecţia Judiciară susţine că, în perioada în care protocolul a fost în vigoare, nu a solicitat şi nu a transmis date şi informaţii Serviciului Român de Informaţii, transmite Agerpres.

Curtea de Apel Bucureşti s-a delimitat de protestul de duminică al magistraților

Reacţii în lumea justiţiei, după protestul de ieri al magistraţilor. Curtea de Apel Bucureşti s-a delimitat de acţiunea procurorilor şi a judecătorilor, organizată chiar în faţa instituţiei. Şeful DIICOT, Felix Bănilă, a declarat şi el că nu iese în stradă pentru că nu este activist, în vreme ce şefa interimară a DNA, Anca Jurma, este de părere că magistraţii au şi ei dreptul la liberă exprimare.

CSM a amânat pentru 27 iunie decizia în acțiunea disciplinară împotriva lui Kovesi, privind refuzul de a se prezenta la Comisia parlamentară

Secția pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a amânat pentru 27 iunie decizia în cazul acțiunii disciplinare exercitată de Inspecția Judiciară împotriva procurorului-șef al DNA, Laura Codruța Kovesi. Șefa DNA  este acuzată că a refuzat să se prezente la Comisia parlamentară de anchetă pe tema alegerilor prezidențiale din 2009.

CSM respinge una dintre acțiunile disciplinare împotriva Laurei Codruța Kovesi și amână decizia pentru 20 iunie, în altă acțiune

Secţia pentru procurori în materie disciplinară a Consiliului Superior al Magistraturii a amânat, miercuri, pentru 20 iunie, pronunţarea în cazul acţiunii disciplinare exercitată de Inspecţia Judiciară împotriva procurorului-şef al DNA, Laura Codruţa Kovesi, în urma refuzului de a se prezenta la Comisia parlamentară de anchetă pe tema alegerilor prezidenţiale din 2009.

Săgețile lui Dragnea către procurori. CSM, DIICOT și Forumul judecătorilor au reacționat. Opoziția depune moțiune

CSM, DIICOT şi Forumul judecătorilor au reacţionat după ce preşedintele PSD, Liviu Dragnea, a avertizat procurorii să nu dea curs plângerii formulate de liderul PNL împotriva premierului Viorica Dăncilă. Nici Ludovic Orban nu a stat cu mâinile în sân şi a anunţat depunerea unei moţiuni de cenzură. Asta şi după ce Liviu Dragnea l-a ameninţat pe preşedintele Klaus Iohannis cu suspendarea.

Ultima Oră

Cele mai citite