Pandemia îngreunează viața oamenilor fără adăpost în Ungaria

Restricțiile din Ungaria presupun că toată lumea să stea acasă după ora 20. Dar există 15.000 de persoane fără adăpost, iar coronavirusul se răspândeşte rapid printre ei. Sunt nevoiți să doarmă pe străzi, fiindcă multe spaţii de găzduire gestionate de organizaţii neguvernamentale s-au închis, după ce deveniseră focare de COVID.

A. Rafila, despre COVID 19: Mortalitatea la persoanele sub 80 de ani este de 0,2-0,4 la sută. Absența de la școală, anularea excursiilor pe teritoriul României, măsuri excesive

Prof. dr. Alexandru Rafila, președintele Societății Române de Microbiologie și reprezentantul României în OMS, a declarat în emisiunea Ca`n viață că formele grave ale coronavirusului afectează persoanele de peste 80 de ani, care au și comorbidități, pentru restul populației incidența mortalității este între 02, și 0,4 la sută. Medicul a explicat că măsurile de prevenție sunt identice cu cele de la gripă, evoluția bolii este asemănătoare, modul de transmitere este asemănător.

Min. Sănătății: Nr. copiilor internați la "Grigore Alexandrescu", care provin de la maternitatea Giulești, a crescut la 17. Conducerea maternității: Decizia DSP de sistare a internărilor, "prematură"

Sistarea internărilor la maternitatea Giulești a fost o decizie pripită, consideră conducerea spitalului, care a adăugat că măsura ar putea face imposibilă plata salariilor. Între timp, Ministerul Sănătății a anunțat că în maternitate a fost găsit stafilococ auriu în doua saloane, iar numărul bebelușilor suspectați că sunt contaminați a crescut.

Ultima Oră

Cele mai citite