infecţie
Restricțiile din Ungaria presupun că toată lumea să stea acasă după ora 20. Dar există 15.000 de persoane fără adăpost, iar coronavirusul se răspândeşte rapid printre ei. Sunt nevoiți să doarmă pe străzi, fiindcă multe spaţii de găzduire gestionate de organizaţii neguvernamentale s-au închis, după ce deveniseră focare de COVID.
Institutul Superior de Sănătate italian: Media de vârstă a noilor infectați a scăzut la 43 de ani
Institutul Superior de Sănătate italian atrage atenția că media de vârstă a noilor infectați cu coronavirus a scăzut de la 47 de ani la 43: „Ajunge o săptămână pentru ca totul să înceapă din nou”.
Orașul Țăndărei a ieșit din carantină, după aproape o lună și jumătate
Orașul Tandarei din Ialomiță a ieșit din carantina, după aproape o luna și jumătate în care oamenii au fost obligați să respecte reguli stricte.
Un bărbat de 51 de ani din Olt, a opta persoană din România infectată cu coronavirus
Autoritățile au confirmat al optulea caz de infecție cu coronavirus în România.
A. Rafila, despre COVID 19: Mortalitatea la persoanele sub 80 de ani este de 0,2-0,4 la sută. Absența de la școală, anularea excursiilor pe teritoriul României, măsuri excesive
Prof. dr. Alexandru Rafila, președintele Societății Române de Microbiologie și reprezentantul României în OMS, a declarat în emisiunea Ca`n viață că formele grave ale coronavirusului afectează persoanele de peste 80 de ani, care au și comorbidități, pentru restul populației incidența mortalității este între 02, și 0,4 la sută. Medicul a explicat că măsurile de prevenție sunt identice cu cele de la gripă, evoluția bolii este asemănătoare, modul de transmitere este asemănător.
Primul caz de infecție cu coronavirus, confirmat în Belgia
Belgia a anunțat că o persoană repatriată de la Wuhan este infectată cu noul coronavirus, fiind primul caz de infecție cu noul virus depistat în această țară, relatează site-ul agenției Associated Press.
Min. Sănătății: Nr. copiilor internați la "Grigore Alexandrescu", care provin de la maternitatea Giulești, a crescut la 17. Conducerea maternității: Decizia DSP de sistare a internărilor, "prematură"
Sistarea internărilor la maternitatea Giulești a fost o decizie pripită, consideră conducerea spitalului, care a adăugat că măsura ar putea face imposibilă plata salariilor. Între timp, Ministerul Sănătății a anunțat că în maternitate a fost găsit stafilococ auriu în doua saloane, iar numărul bebelușilor suspectați că sunt contaminați a crescut.
O fetiţă de nouă ani a murit în spitalul din Râmnicu Vâlcea după un episod de febră, dureri musculare şi de cap. Părinţii acuză medicii
Moarte suspectă la spitalul din Râmnicu Vâlcea. Părinţii unei fete de nouă ani, care a murit acolo, acuză medicii de dezinteres şi malpraxis. Micuţa Carina s-a stins acum două zile, după ce fusese internată cu febra mare.

