Bursa de valori de la București a închis pe roșu. Titlurile de stat au ajuns să fie vândute în pierdere

Situaţia de pe scena politică începe să dezechilibreze serios economia. Încrederea investitorilor a scăzut la niveluri comparabile cu cele din pandemie. În aceste condiţii, unii dintre ei vând titlurile de stat chiar şi în pierdere, doar să aibă bani lichizi. Concomitent şi banii din conturile de pensii private au început să scadă. În tot acest tablou previziunile analiştilor sunt sumbre.

Ultima Oră

Cele mai citite