O persoană, care are şi cetăţenie română, mai este în mâinile Hamas. Netanyahu: Presiunea militară trebuie menținută

Ministerul român de Externe a transmis că autoritățile israeliene au anunţat că o persoană cu dublă cetățenie, israeliană și română, care se afla printre ostaticii luați de Hamas, a murit. Acum, doar o singură persoană care are şi cetăţenie română, mai este în mâinile Hamas. Între timp, şeful Statului Major al Armatei israeliene şi-a asumat responsabilitatea pentru uciderea accidentală a 3 ostatici evrei în Fâşia Gaza de către soldaţi israelieni. El a dat asigurări că militarii vor face tot ce le stă în putinţă pentru a împiedica repetarea unor asemenea cazuri.

SUA s-au opus unei rezoluţii a Consiliului de Securitate al ONU care cerea încetarea focului în Fâșia Gaza. Regatul Unit s-a abținut să voteze documentul elaborat de Emiratele Arabe Unite

Statele Unite au respins vineri o rezoluţie a Consiliului de Securitate al ONU care cerea o "încetare a focului umanitară imediată" în Fâşia Gaza, solicitată cu hotărâre de către secretarul general al organizaţiei cu sediul la New York, Antonio Guterres, informează AFP.

Emiratele Arabe au anunțat construirea unui spital în Gaza. ONU pledează pentru încetarea urgentă a focului. Președintele Joe Biden a discutat din nou cu premierul Netanyahu

S-a împlinit o lună de când teroriştii Hamas au intrat în Israel și au ucis peste 1.400 de oameni, femei și copii. Orașul Gaza a fost încercuit și armata israeliană a început operațiunile de curaţare a tunelurilor. Misiunea este îngreunată de presiunea celor peste 200 de prizonieri pe care Hamas îi ține în reţeaua de galerii săpate în special în nordul enclavei.

Ultima Oră

Cele mai citite