Blocurile noi din Capitală se expun riscurilor de debranşare, avarii şi chiar incendii. Rămân cu branşamentul la curent electric din faza de şantier, cu un singur contor. Proprietarii îl plătesc în regim pauşal şi mai scump. Situaţia ilegală pare să fie nu doar comodă, ci şi profitabilă.