#OnlyOneEarth | 5 iunie, Ziua mondială a mediului. Avem o singură planetă Pământ. Să avem grijă de ea!

Se împlinesc 50 de ani de la prima Conferință a Națiunilor Unite privind mediul. Conferința de la Stockholm din 1972 a stimulat formarea de ministere și agenții de mediu în întreaga lume și a dat startul unei serii de acorduri globale pentru protejarea colectivă a mediului. A fost, de asemenea, locul în care combaterea sărăciei și protecția mediului au devenit legate, deschizând calea pentru Obiectivele de Dezvoltare Durabilă. La Conferința de la Stockholm a fost oficializată ideea Zilei mondiale a mediului, prima fiind sărbătorită în 1973.

Record de căldură în Franţa. Odată cu schimbările climatice prin care trece planeta, perioadele de căldură vor deveni mai frecvente

Treizeci şi opt de zile consecutive cu temperaturi peste cele normale în acest sezon. Franţa a înregistrat un record de căldură în timpul primăverii, depăşind seria de 37 de zile consecutive din aprilie-mai 2020, a anunţat joi Météo-France. Şi, "cu temperaturile aşteptate cel puţin până sâmbătă, acest record este pe cale să fie doborât din nou", a avertizat instituţia publică, informează AFP.

RAPORT UE | 2021 a fost un an de haos climatic în Europa

Europenii au îndurat anul trecut cea mai călduroasă vară din istoria înregistrărilor, după ce o serie de incendii de vegetaţie, inundaţii şi valurile intense de căldură s-au abătut asupra continentului, potrivit unui raport realizat de oameni de ştiinţă ai Uniunii Europene publicat vineri, informează Reuters.

Ultima Oră

Cele mai citite