Vijelii în toată țara până luni seara. După ploi ne putem aștepta la un ultim episod foarte călduros, cu peste 36 de grade

Aproape toată țara e sub cod galben de ploi și au fost chiar avertizări cod portocaliu de vreme severă imediată în mai multe regiuni. După două luni de caniculă şi temperaturi ridicate, oamenii se bucură că aerul nu mai fierbe în marile oraşe. Meteorologii ne avertizează însă că vara nu se încheie curând și că vom mai avea de trecut printr-un episod cu temperaturi de peste 35 de grade.

Europa nu este pregătită pentru temperaturile ridicate. Bătrânul continent are mult de lucru pentru a-și proteja orașele, infrastructura și pentru a schimba mentalităţi

Europa nu era pregătită pentru căldura extremă pe care a trăit-o în luna iulie. Acest lucru este evident din numărul deceselor cauzate de valul de căldură de până acum - peste 2.000 de persoane despre care se știe că au murit în Spania și Portugalia, un număr care va creşte atunci când datele vor fi publicate în Franța, Regatul Unit, Belgia și Țările de Jos și din întreaga zonă Centrală şi de Est a Europei.

Bărbații și femeile se raportează diferit la încălzirea globală? Ce indică un studiu

Efectele dezastruoase ale schimbărilor climatice se văd clar: în ultimele săptămâni, incendii devastatoare au răvășit zone mari din Europa, iar valurile de căldură au ucis peste 1.000 de oameni în Portugalia și Spania. Dar atitudinile față de schimbările climatice variază semnificativ. Un studiu recent a constatat că doi factori pot prezice gradul de preocupare cu privire la încălzirea lumii: PIB-ul și sexul, scrie The Economist.

Încălzirea globală, studiată în România încă din 1969. Profesoara Elena Dragomirescu a descoperit atunci că temperaturile medii anuale crescuseră în Capitală în ultimii 100 de ani

O româncă a făcut pionierat în cercetarea privind încălzirea globală, iar studiile sale ar fi putut ajuta România dacă ar fi fost luate în seamă. Profesoară la Universitatea de Științe Agronomice și Medicină Veterinară din București, Elena Dragomirescu a descoperit încă din 1969 că temperaturile medii anuale au crescut în Capitală în ultimii 100 de ani. În timpul cercetărilor, a inventat un aparat de înregistrare a temperaturii în sol la diverse adâncimi.

Ultima Oră

Cele mai citite