Apa geotermală, o soluție pentru încălzirea apartamentelor din nordul Capitalei

E frig în multe apartamente din Capitală, iar oamenii caută soluţii să se încălzească. Asta încearcă şi autorităţile locale, aflate într-o luptă continuă cu reţeaua de conducte vechi de zeci de ani. Primarul Nicuşor Dan a vorbit pentru prima oară despre încălzirea cu ajutorul apei geotermale, în exclusivitate la TVR INFO, precizând că există deja un studiu de fezabilitate. O altă variantă prin care bucureştenii ar putea să-şi încălzească locuinţele sunt pompele de căldură. Impactul în facturile la încălzire ar fi semnificativ, acestea ar fi reduse şi cu 50%, spun experţii.

Drobeta-Turnu Severin, un oraș fără încălzire de șase zile. Oamenii din spitale, grădinițe, școli, au de suferit

Este frig în școlile și grădinițele din Drobeta-Turnu Severin pentru că de șase zile oraşul a rămas fără energie termică. Pentru a mai creşte temperatura în sălile de curs, mai ales în clasele celor mici, educatorii folosesc aeroterme și aparate de aer condiționat. Pe holurile școlilor, temperatura pornește de la 13 grade și abia dacă depășește 17.

Huedin, fără apă caldă și căldură. Centrala termică a orașului s-a defectat și reparațiile ar putea dura două săptămâni

Sute de locuitori din localitatea clujeană Huedin trăiesc de două săptămâni fără apă și căldură după ce s-a defectat centrala termică a orașului. Reparațiile ar putea dura alte două săptămâni și nu este sigur că vor pune sistemul pe linia de plutire. Autoritățile spun că centrala este veche și trebuie găsite soluții noi pentru încălzirea orașului.

Ultima Oră

Cele mai citite