Patronii IMM din România cer înghețarea salariului minim pentru anul 2026

Un nou front economic se deschide între patronate și guvern. Patronii firmelor mici și mijlocii din România cer înghețarea salariului minim la 4.050 de lei pentru anul 2026. Spun că nu mai pot face față scumpirilor, taxelor tot mai mari și lipsei de sprijin guvernamental. Confederația Patronală IMM România avertizează că o nouă creștere a salariului minim ar adânci criza din mediul de afaceri: ar forța concedieri, ar crește numărul insolvențelor și ar împinge firmele spre munca la negru.
Banca Naţională a României

BNR avertizează: Băncile românești preferă să finanțeze statul, nu economia reală. Care sunt riscurile

Banca Națională a României (BNR) a tras un semnal de alarmă: băncile autohtone au cea mai ridicată expunere suverană din Uniunea Europeană, iar o mare parte din activele lor sunt investite în titluri de stat (21,5%) și în credite guvernamentale (~27% din bilanț, decembrie 2024). Asta înseamnă că banii pe care îi primesc de la clienți sunt folosiți pentru a finanța statul înaintea companiilor.

Tichetele de masă nu se vor mai acorda și în bani - variantă posibilă discutată între sindicate, patronate și guvernanți

Măsurile fiscale au ajuns pe masa guvernului, în ședință la Palatul Victoria. Prevederile au fost discutate dimineață cu sindicatele, patronatele și cu reprezentanții organizațiilor neguvernamentale. Dacă sindicatele se plâng că excepțiile fiscale vor lovi în primul rând lucrătorii cu salarii mici și acuză evaziunea fiscală, patronatele cer în primul rând predictibilitate. Mesajul premierului a fost tranșant: avem o situație excepțională și ne trebuie măsuri excepționale.

Ultima Oră

Cele mai citite