Ilie Bolojan, primele declaraţii după demisia miniştrilor PSD. Cine sunt interimarii

Premierul Ilie Bolojan a anunţat deja ce membrii ai cabinetului vor prelua ministerele de la care au demisionat social democraţii. Guvernul are în continuare puteri depline. USR preia un portofoliu interimar, UDMR, două iar restul revin liberalilor. Şi Ilie Bolojan va fi interimar la Energie. Guvernul poate funcţiona în această formulă 45 de zile, dacă nu este demis prin moţiune de cenzură.

PSD își retrage joi miniștrii din Guvern. Ce nume sunt vehiculate pentru a prelua interimar portofoliile rămase libere

PSD a decis să îşi retragă joi miniştrii din Guvern, înainte de şedinţa de Guvern. Premierul Ilie Bolojan a decis cine sunt miniștrii care vor prelua interimar portofoliile care vor rămâne libere. Potrivit unor surse guvernamentale, două ministere vor fi preluate de USR, un minister merge la UDMR, iar alte trei ministere la PNL.
Manfred Weber

Manfred Weber: Vedem că Partidul Social Democrat din România s-a îndepărtat de la angajamentele sale pro-europene

Partidul Social Democrat din România s-a îndepărtat, din nefericire, de la angajamentele sale pro-europene şi acum se opune chiar acelor măsuri cu care a fost de acord în cadrul coaliţiei de la guvernare, afirmă miercuri preşedintele Partidului Popular European (PPE), Manfred Weber, într-o postare pe reţelele sociale, după o discuţie telefonică purtată cu premierul român Ilie Bolojan, dând asigurări că acesta beneficiază de "sprijinul deplin al partenerilor europeni".

Ultima Oră

Cele mai citite