Soluții pentru fostul hotel ”Semenic”. Au apărut investitori interesați să-l achiziționeze și să-l reabiliteze

Ruina din centrul Reșiței, fostul hotel Semenic, a fost din nou supraimpozitată de primărie cu 500 la sută, la fel ca în ultimii 4, însă aceasta nu este o soluție pentru a salva imobilul de la degradarea totală și pentru a-l reintroduce în circuitul turistic. Pentru aceasta este nevoie de investitori, iar autoritățile au identificat câțiva care sunt interesați să achiziționeze și să reabiliteze fostul hotel.

Dispute la Cluj în privința unui hotel care se construiește în centrul orașului

Aproximativ o mie de persoane au semnat o petiție prin care își exprimă nemulțumirea cu privire la arhitectură clădirii, dar și la amplasarea acesteia. Pentru că subiectul a fost intens criticat în ultimele zile, Primăria a intervenit, iar edilul șef Emil Boc a cerut mai multe detalii despre proiect din partea comisiei de urbanism.

Turiști testați COVID înainte de cazare într-un hotel din Herculane

Soluție anticriză în stațiunea Băile Herculane. Administratorii unui hotel, deciși să nu închidă afacerea, le fac teste COVID tuturor turiștilor care vin să se cazeze aici. În plus, au gândit și un pachet de recuperare special pentru cei care au fost infectați cu noul coronavirus.

Un hotel din Bruxelles a transformat camerele în cluburi de dans

Abia ieșiți din izolare, belgienii încearcă să revină la o viață normală, deși încă plină de restricții. Deși terasele s-au deschis, despre restaurante și cluburi încă nici nu poate fi vorba. Unii întreprinzători inventivi au profitat de faptul că întâlnirile de zece persoane sunt permise și au venit cu o ideea originală: transformarea camerelor de hotel în mini-cluburi de noapte.

Călin Ile, președintele Federației Industriei Hoteliere din România: Noi am avut promisiuni de la premier privind anularea impozitului specific. Ca medie, prețurile nu sunt mai mari ca în alte părți

Odată cu primele semne de relaxare mulți dintre români au prins curaj și şi-au făcut rezervări pentru vacanță. Gradul de ocupare este încă departe de ce se întâmplă anii trecuți. În plus, este criză de personal în special pe litoral acolo unde patronii fac tot ce pot că să termine cât mai repede reamenajarea după noile reguli.

Ultima Oră

Cele mai citite