UDMR a amenințat că iese de la guvernare. Ciucă: Nu s-a procedat la nicio abordare formală privind preluarea vreunui minister al UDMR. Kelemen Hunor: Acordul trebuie respectat

În timp ce PSD și PNL calculează momentul și condițiile rotației guvernamentale, apele în coaliție sunt agitate de UDMR. Liderii celei de-a treia formațiuni de la putere amenință chiar cu ieșirea de la guvernare, iritați de pretențiile liberalilor asupra Ministerului Mediului. Oficial, spiritele au fost calmate pentru moment de cei 3 șefi de partide, dar negocierile pentru schimbarea guvernului continuă.

Satu Mare: PNL iese de la guvernarea locală și acuză UDMR că nu respectă legea. Uniunea Democrată Maghiară susține că liberalii blochează proiectele de dezvoltare | Reacția PNL

Reprezentanţii organizaţiei judeţene Satu Mare a UDMR îi acuză pe partenerii de coaliţie de la PNL că susţin ''o politică a dezbinării şi distrugerii'', după ce liberalii au anunţat, marţi, că renunţă la funcţiile de conducere din administraţia locală şi judeţeană, din cauza unor neînţelegeri cu UDMR.

Premierul Nicolae Ciucă: Datoria noastră este să asigurăm o sustenabilitate în tot acest ansamblu de crize. Creșterea economică - eu o văd ca pe o creștere de etapă

Premierul Nicolae Ciucă a spus miercuri, înaintea ședinței de guvern, că rostul Guvernului este să asigure echilibrul economic, susținerea creșterii economice și implicit susținerea creșterii veniturilor cetățenilor într-o perioadă de suprapunere a situațiilor de criză. În privința creșterii economice înregistrate de țara noastră, premierul spune că este o creștere de etapă, iar guvernul trebuie să asigure susttenabilitatea și măsuri de protejare a populației vulnerabile.

Ultima Oră

Cele mai citite