Reacții politice după ce Klaus Iohannis l-a desemnat pe Florin Cîțu pentru funcția de premier. Marcel Ciolacu: Este evident faptul că președintele României dorește o continuare a crizei politice

Florin Cîţu este noua propunerea a președintelui ţării pentru a forma un guvern. Klaus Iohannis a avut discuții cu toate partidele parlamentare, după ce Ludovic Orban a renunțat la formarea unui nou cabinet, în urma deciziei CCR. Noul premier desemnat nu este însă pe placul celor de la PSD, care au anunțat că nu-l vor vota. În schimb, PNL încearcă să obțină o majoritate parlamentară. Alianța USR-PLUS se mai gândește.

Președintele Klaus Iohannis l-a desemnat pe Florin Cîțu pentru funcția de prim ministru

Președintele Klaus Iohannis l-a desemnat, miercuri seara, pe Florin Cîțu, pentru funcția de premier. Decizia a fost luată în urma consultărilor pe care șeful statului le-a avut cu liderii partidelor parlamentare. La Palatul Cotroceni a fost reluată azi procedura desemnării unui prim ministru. Președintele Klaus Iohannis a avut o nouă rundă de consultări rapide cu delegațiile partidelor parlamentare. Scena politică rămâne însă tensionată, pentru că noul premier nominalizat trebuie să își formeze o echipă și să se prezinte în parlament pentru validare.

Minim istoric pentru leu în raport cu moneda euro

Cursul de schimb al monedei naţionale a atins marți un nou maxim istoric în raport cu moneda euro, fiind cotat de către Banca Naţională a României (BNR) la 4,8079 lei/euro. Dolarul şi aurul scad în tandem, iar francul se apropie de maximul istoric.

Miliarde de euro lipsesc din buget

Gaura din bugetul de stat a ajuns la peste 5 miliade de euro la sfârșitul anului trecut. Ceea ce a urcat deficitul bugetar la 4,6% din PIB, mai mare decât estimarea din noiembrie, anunță ministrul de Finanțe. Liberalii acuză guvernarea PSD că le-a lăsat facturi restante care trebuiau plătite pe ultima sută de metri. Social-democrații spun că vina pentru majorarea deficitului e doar a PNL.

Florin Cîțu trimite două echipe de control la Primăria București. Gabriela Firea: Îi așteptăm cu ștergar, cu pâine și cu sare și să nu facă abuzuri

Ministrul Finanțelor trimite două echipe de control la Primăria București. Vrea să vadă cum a fost cheltuită subvenția primită de la guvern pentru termoficare. Inspecția economico-financiară și Corpul de control vor verifica dacă banii din programe au fost folosiți în interes și folos personal, a precizat Florin Cîţu. În replică, Gabriela Firea spune că nu se teme de niciun control, pentru că a respectat legea.

Ultima Oră

Cele mai citite