Negocieri PNL-PSD-UDMR. S-au stabilit echipele de lucru, miercuri discuții pe programul de guvernare. Numărul de ministere ar putea fi crescut la 20. Ciolacu: Împărțirea, funcție de ponderea din Parlament

S-a încheiat prima rundă a negocierilor pentru formarea unui guvern PNL-PSD-UDMR. Până pe 19 noiembrie, ar urma ca noul cabinet să ceară și votul de încredere. Între timp, liberalii și social-democrații încearcă să își armonizeze programele de guvernare, diametral opuse. Discuțiile în profunzime încep miercuri, cu mize uriașe pentru fiecare partid. Și liberalii, și social-democrații vor funcția de prim-ministru și au liste lungi de condiții și măsuri. USR a intrat deja în opoziție și a atacat dur noua alianță.

Ludovic Orban, înainte de ședința PNL: Orice alianţă cu PSD nu reprezintă altceva decât un avantaj pentru partidocraţia pesedistă şi penelistă

Fostul preşedinte al PNL Ludovic Orban s-a declarat, luni, categoric împotriva oricărei formule de Guvern cu PSD, punctând că orice alianţă cu acest partid "nu reprezintă altceva decât un avantaj pentru partidocraţia pesedistă şi penelistă". De asemenea, el a anunţat că, dacă se va face o alianţă cu acest partid, drumul său cu PNL se va despărţi.

Oferta PSD la guvernare. Social democrații au planuri clare, liberalii anunță liniile roșii peste care nu vor trece în negocieri

Liderii PSD au acordul partidului să negocieze cu liberalii intrarea la guvernare. Social democrații pun mai multe condiții. Printre acestea, împărțirea portofoliilor și a posturilor de conducere din stat în funcție de numărul de parlamentari ai fiecărui partid. Liderii PNL au transmis și ei către PSD ce nu va face obiectul negocierilor.

De la "ciuma roșie" la un simplu calcul politic. Conducerea PNL decide luni direcția de urmat - curentul majoritar este pentru guvernarea alături de PSD

PNL şi PSD îngroapă securea războiului. Ceea ce în urmă cu un an părea imposibil este acum la un pas să devină realitate. Marii rivali care şi-au tot aruncat cuvinte grele în ultimul an caută noi punţi de colaborare. Liberalii şi social-democraţii vorbesc despre nevoia unei guvernări stabile şi dorinţa de a scoate ţara din criză. Chiar şi preşedintele Klaus Iohannis şi-a schimbat discursul.

PNL, divizat în două tabere: între cei care vor guvernare alături de PSD și cei care vor refacerea coaliției

După două luni de criză guvernamentală și discuții interminabile cu partidele parlamentare, PNL este împărțit în două tabere. Grupul majoritar pare a fi cel pentru o guvernare alături de PSD, în jurul unui nou nume de premier. Tabăra minoritară este însă apropiată de actualul lider Florin Cîțu. Mai mult, caută păstrarea funcțiilor pe care le dețin prin refacerea coaliției cu USR. Aritmetica parlamentară, complicată de plecarea aripii Orban, le încurcă însă serios planurile.

Ultima Oră

Cele mai citite