Controale în traficul din Capitală. Mai mulți șoferi, prinși sub influenţa substanţelor interzise

Au fost controale azi-noapte în traficul din Capitală. Mai multe filtre au fost organizate de poliţiştii de la Rutieră, împreună cu inspectorii de la Registrul Auto Român. Au fost prinşi șoferi, dar şi motociclişti sub influenţa substanţelor interzise. Totodată, inspectorii RAR au descoperit mai mulţi şoferi care aveau modificate maşinile sau motoarele. Toţi au rămas fără plăcuţele de înmatriculare.

Amendați pentru că au mințit în declarația pe propria răspundere

Românii au arătat, în acest sfârșit de săptămâna, că ţîn la sănătatea lor. În plus, amenzile usturătoare au tăiat elanul de a merge la iarbă verde. Au fost însă şi excepţii, iar explicaţiile celor prinşi la un grătar sunt dintre cele mai ciudate. Declaraţii falsificate şi minciuni nu prea bine ticluite sunt printre problemele cu care s-au confruntat politiştii şi jandarmii.

1 Mai, păzit de la sol și din aer de polițiști, jandarmi și militari

Ca niciodată, drumurile spre mare şi spre munte, altădată pline cu turişti, au fost astăzi pustii. Mii de poliţişti au păzit aproape fiecare intrare şi ieşire de pe arterele importante, iar şoferii au fost luaţi la întrebări. Încă nu vorbim de nicio relaxare, iar prevederile ordonanţelor militare sunt încă în vigoare, atrag atenţia autorităţile.

Ultima Oră

Cele mai citite