Controale în traficul din Capitală. Mai mulți șoferi, prinși sub influenţa substanţelor interzise
Au fost controale azi-noapte în traficul din Capitală. Mai multe filtre au fost organizate de poliţiştii de la Rutieră, împreună cu inspectorii de la Registrul Auto Român. Au fost prinşi șoferi, dar şi motociclişti sub influenţa substanţelor interzise. Totodată, inspectorii RAR au descoperit mai mulţi şoferi care aveau modificate maşinile sau motoarele. Toţi au rămas fără plăcuţele de înmatriculare.
La puțin timp după începera controalelor, un șofer a fost prins în zona Nerva Traian din Capitală, cu mașina avariată. Iar la testarea pentru droguri a rezultat pozitiv la patru substanțe interzise.
Bărbatul s-a ales cu dosar penal și fost transportat la IML pentru prelevarea de probe biologice. Același lucru s-a întâmplat și în cazul unui motociclist, după ce a ieșit pozitiv la o substanță interzisă.
Mai mulți șoferi și motocicliști au fost prinși cu mașinile sau cu motoarele modificate tehnic. Polițiștii le-au confiscat plăcuțele de înmatriculare.
Claudiu Costea, purtător de cuvânt Brigada de Poliție Rutieră a Capitalei: Acțiunea. și controalele totodată, au vizat verificarea conducătorilor de autovehicule ce conduc sub influența alcoolului sau a substanțelor psihoactive, în scopul prevenirii accidentelor.
Polițiștii vor continua controalele în Capitală și în serile următoare.

